Браним розовото масло пред Брюксел

Браним розовото масло пред Брюксел

С ново законодателство ЕС третира етеричните масла като химически продукти

Забраняват влагането му в храни, парфюми и козметика

Работим с други страни за промяна на правилата

Страната ни опитва да защити розовото масло и производителите му от новите правила, които са подготвяни от ЕС във връзка със зелената сделка. С готвените промени от Европейската комисия етеричните масла ще бъдат приравнени на химически продукти и ще бъде забранено влагането им както в храни, така и в парфюми, лекарства и козметика.

България настоява да бъде постигнато изключение за етеричните масла в подготвяните европейски промени за употребата на веществата, обясни служебният вицепремиер Атанас Пеканов по време на парламентарен контрол в Народното събрание.

Той обясни, че се работи заедно с други държави - членки, на политическо и експертно ниво, именно за етеричните масла да бъде направено изключение в текстовете. "Изключително важно е, трябва да кажа, предприемането на съвместни действия от повече държави-членки, е ключово за желания резултат да се постигне това изключение", заяви Пеканов.

Първа за проблема алармира кметът на Казанлък Галина Стоянова. Тя бе уведомена за проблема и готвената промяна на европейско ниво от градоначалника на френския град Грас, който е сред центровете за развитие на парфюмерийната индустрия. За проблема е сигнализирано и на евродепутатът Андрей Новаков, който също работи в посока на промяна на подготвяния еврорегламент.

Една от версиите за подготвените промени е, че са лобистки, тъй като големи играчи от парфюмерийната и козметичната индустрия добиват етерични масла от страни извън ЕС като Молдова, Мароко, Турция, Иран. Сред засегнатите от промените освен родните производители ще бъде и една от водещите американски компании, която има дестилерия за етерични масла в Добруджа.

У нас розовите насаждения са с обща площ от 45 хил. дка и се произвеждат около 15 хил. тона розов цвят годишно. Страната ни е и сред лидерите по производство на лавандулово масло, като годишно у нас се добиват около 155 тона масло от 70 хил. декара насаждения.

Най-четени

На живо

Подкаст с Виктор Блъсков: Български "фактчекъри" и глобалисти, работили по схема за цензура