Брутното богатство на домакинствата в България надхвърли 1 трилион лева

Графики: ЕКИП
Нов икономически индекс изчисли брутното богатство на домакинствата в България над трилион лева за 2024 г., но според икономисти доминиращата тежест на недвижимите имоти в портфейлите на домакинствата представлява потенциален риск за финансовата стабилност при следваща криза като от 2008 г.

Само 22 на сто от българите имат навика да спестяват

Икономистът Стоян Панчев пред “Труд news”: Често единственият ни актив е жилището

Към края на 2024 г. брутното богатство на домакинствата в България за първи път надхвърля 1 трилион лева, достигайки 1.00052 трилиона лв., съобщиха икономистите Стоян Панчев и Макс Баклаян. Те представиха данни са от изследването на нов икономически индекс “Богатство”, при който се комбинират всички видове финансово богатство по нова методология за оценка на недвижимите имоти, целяща да отрази по-точно реалната икономическа стойност на активите, притежавани от българските граждани.

“От тези 1 трилион лева - 700 милиарда са в жилища, а останалите 300 милиарда са във финансови активи - депозити, застраховки и бизнес. Това е един много голям дисбаланс. Нещо повече, това, че имаме собствено жилище, което поскъпва, не означава, че ставаме по-богати. Много често то е единственият ни актив, в който живеем и едва ли бихме се разделили с него, за да се впуснем в инвестиции”, посочи пред “Труд news” Стоян Панчев. И още: “Доминиращата тежест на недвижимите имоти в портфейлите на домакинствата представлява потенциален риск за финансовата стабилност при повторение на сценарии, подобни на кризата от 2008 година”.

Собствеността в бизнеси е водеща и при анализ на активите извън недвижимите имоти, следвана от депозитите и парите в брой.

Началната стойност на Индекса е 100 пункта в 2015 г., като видно от показателите неговата брутна стойност достига 262 пункта в края на 2024 г.

В номинално изражение брутното богатство се равнява на почти пет пъти размера на брутния вътрешен продукт на страната, или 493% от БВП. Изчислено е, че на човек от населението се падат средно по 155 424 лв., а на едно домакинство - по 349 135 лв. За същата година общото брутно богатство на домакинствата се е увеличило със 113 млрд. лева, което представлява ръст от 12,7%. Само стойността на жилищата е нараснала с 95.5 млрд. лв., или с 15,7% спрямо предходната година.

В дългосрочен план за около 10 години, за периода между 2015 и 2024 г., се отчита значителен ръст в натрупаното богатство. Общото брутно богатство на домакинствата се е увеличило с 618 милиарда лева, което представлява 2,7-кратно нарастване, а стойността на жилищния фонд е нараснала с 446 млрд. лв. или 174%. Брутното финансово богатство се е увеличило със 172 млрд. лв., което е ръст от 138%. При изваждане на пасивите, нетният ръст във финансовото богатство възлиза на 138 млрд. лв.

“Проучването прави важни изводи относно структурата на богатството в страната. Около 70% от него са концентрирани в недвижими имоти, докато едва 1.1% се падат на инвестиции в други активи.

Предходно изследване от същата кампания показва, че само 22% от българите имат навика да спестяват, а едва 6% от тях инвестират, което означава, че едва 1,3% от населението активно участва на инвестиционните пазари”, заяви Макс Баклаян.

Икономистите обърнаха внимание на инфлационните процеси от 2021 г. насам, които започват значително да влияят върху реалната стойност на натрупаното богатство, като номиналните стойности все по-слабо отразяват покупателната способност на активите. Според експертите последните данни от Индекс “Богатство” осветяват сериозно икономическото състояние на домакинствата и трябва да постави основата за обществена дискусия относно “нуждата от по-добро управление на личните финанси”.

Най-четени