Годишната инфлация в ЕС през януари 2025 г. достигна 2,8%, като в еврозоната тя е 2,5%, показват данните на Евростат, публикувани днес. Видимо е, че страните извън еврозоната допринасят за по-високото общо ниво на инфлация в ЕС.
Най-големите инфлационни натоварвания идват от държави като Унгария (5,7%), Румъния (5,3%) и Хърватия (5,0%). България също е сред страните с тревожно висока инфлация, която надхвърля средното за ЕС – 3,8 на сто. Така страната ни се нарежда сред най-засегнатите икономики и е сред десетте държави, с най-смущаващи данни за инфлацията.
Както "Труд news" вече съобщи, годишният темп на инфлация в България се ускори до едногодишен връх от 3,7% през януари 2025 г., спрямо 2,2% през предходния месец, а основният натиск за покачване на цените дойде от храните и безалкохолните напитки (4,4% спрямо 2,8% през декември) и жилищните разходи и комуналните услуги (5% спрямо 2,8%).
В същото време страни като Дания (1,4%), Ирландия, Италия и Финландия (1,7%) поддържат стабилни нива на инфлация, което показва значителни различия в икономическите условия в рамките на ЕС.
Наличието на по-висока инфлация в България спрямо средното за еврозоната все още не изправя страната ни пред отлагане на еврозоната, отбелязаха финансови анализатори. Ако България бъде подложена на внимателна оценка от ЕЦБ заради извънреден конвергентен доклад, ще трябва да убеди ЕЦБ и Европейската комисия, че инфлацията е под контрол и ще остане стабилна, коментираха икономически експерти.
Най-негативният сценарий, при който правителството може да получи от ЕЦБ и ЕК препоръка да отложи за неопределено време въвеждането на еврото, би се оказал рисков за икономиката ни и в същото време би поставил на изпитание и политическата перспектива пред кабинета „Желязков“.
Подкаст с Виктор Блъсков: Неизбрани чужденци диктуват на български медии - Соня Момчилова