Български доброволец пред „Труд news”: Направихме филм за мисията си след земетресението в Турция (СНИМКИ)

На 6 февруари се навършиха 2 години от големия трус

31 български доброволци спасиха 31 души

Първата българска група доброволци, която участва на Международна мисия, осъществена през 2023 година, представи документален филм за мисията по време на голямото земетресение от 7,8 по Рихтер в Турция.

Лентата е озаглавена - „Една много тъжна приказка“. Филмът е заснет като портретна, лична история, а главни действащи разказвачи са Мартин и Милен, които са на първа линия по време на трусовете в Турция преди две години. Те избират осветлението да е притъмнено, за да може разказът да бъде личен, без самите те да са център на внимание. Основен акцент са кадрите, които разглеждат от Турция и спомените за всеки един от тези моменти. На някои от фотосите се виждат автомобили, препълнени с хора и багаж, търсещи бързо спасение, а на други руини, под които са открили все още живи хора. 

На официална премиера режисьорът и създател на филма – доброволецът Мартин Георгиев, показва преживяванията и историята на 31 български доброволци. Символично или не, но те спасяват и точно 31 живота, докато са на спасителната мисия в Турция.

Специален гост на представянето на филма беше и съветникът от турска страна на посолството в София Мустафа Кара. 

„Идеята, която исках да пресъздам е да  поканя публиката да се доближи в нашия интимен и обикновен разговор. След земетресението, когато се събирахме да обсъждаме, какво се е случило, то беше по този начин, точно така ни протичаха разговорите. Не исках да наблягам на нас доброволците, а на снимките и това, което разказваме, защото за мен това беше по-важното в историята. За да се получи достатъчно автентично една вечер се събрахме у дома заедно с Милен, който е другият доброволец и участник във филма. Започнахме да разглеждаме снимките от нашата мисия на видео стена, като, всичко, което говерихме и емоциите, които споделихме тогава, не бяха предварително начертани по сценарий. Има и други участници във филма, част от екипа ни, те се чуват като глас зад кадър в началото и в края на лентата. Това, което забелязах, когато монтирах, беше, че всички казаха, че са готови да се върнат отново при такава ситуация“, раpказа пред „Труд news” Мартин Георгиев от Доброволно формирование – София.

„На 6 февруари стана земетресението, а на 7 февруари ние вече пътувахме към Турция, като докато се подготвяхме да заминем, там се усети и втори силен трус“, спомня си Мартин, който по време на престоя си в Турция на няколко пъти е усещал трусове. 

„Отидохме на 7 и на 14 февруари се върнахме. Бяхме на терен 5 дни в град Кахраманмараш, на 6-ия вече бяхме в хотел, а на 7-и в Одрин, където местната власт ни посрещна и поздрави за оказаната помощ. На всички ни е интересно, какво се случва сега, както и със спасените хора. Дори бихме се върнали на същото място, за да видим, какво е станало сега, след като знаем, какво беше тогава. Обмисляме го“, споделя откровено доброволецът, който е участвал при потушаване на пожара в село Отец Паисиево и наводненията в Каравелово. 

„Обмислям да представя филма на фестивала „Златна роза“, вероятно и на „Банско филм фест“, както и на международния „Film and Alternate Realities Submissions – Sheffield Fest”, който ще бъде през юни“, каза още пред нашата медия Мартин.

На 6 февруари 2023 г. катастрофално и разрушително земетресение с магнитуд 7,8 удря южна и централна Турция, както и северна и западна Сирия. Епицентърът на земетресението е на 34 км западно от град Газиантеп. Това се случва в 4:17 часа сутринта турско време.

Общо 11 000 доброволци от над 50 държави отиват в Турция на помощ. Българската група от 31 души, сред които и две жени, остава пет дни на терен. Всички се завръщат живи и здрави, без сериозни травми. 

След разрушителното земетресение са спасени 300 човека. Загиналите са 56 000 души. 

Снимки: Личен архив/Мартин Георгиев; Анита Иванова