Великобритания иска драстично да ограничи миграцията

Великобритания иска драстично да ограничи миграцията

Работници да могат да имигрират само ако имат подписан договор за над 38 700 паунда годишна заплата

Обединеното кралство страда от недостиг на кадри

Великобритания иска драстично да ограничи миграцията към страната и да усложни пристигането на чуждестранни работници. Вътрешният министър на Обединеното кралство Джеймс Клевърли обяви, че занапред чуждестранните квалифицирани работници ще трябва да отговарят на по-строги критерии, за да могат да работят във Великобритания. Досега те трябваше да са подписали договор за годишна заплата в размер на минимум 26 200 британски паунда. Сега трябва да имат сигурен доход от 38 700 паунда (или 45 150 евро), за да могат да имигрират в страната. Болногледачите няма да се налага да отговарят на този критерий, но и те, както и студентите, няма да имат право да вземат семействата си със себе си.

Клевърли обяви, че нетната миграция в страната е отбелязала най-големия си спад в историята на Обединеното кралство. По думите му в страната ще влязат около 300 хиляди мигранти по-малко, пише АРД. "Стига толкова", написа премиерът Риши Сунак в гост публикация за таблоида "Сън". Хардлайнери като бившата министърка на външните работи Суела Брейвърман дори настояват за по-строги мерки.

Експерти критикуват плана на британското правителство. Европейски дипломат, цитиран от АРД, казва, че сигналът, който се дава на квалифицираните работници, е, че просто не ги искат. В същото време Великобритания страда от недостиг на кадри. 

В същото време Клевърли и външният министър на Руанда Винсент Бирута подписаха споразумение, според което нелегално влезлите във Великобритания мигранти ще бъдат изпращани в африканската държава. В замяна Руана ще получи първо плащане в размер на 163 милиона евро и обещанието, че Лондон ще предостави средства за грижата за депортираните мигранти. Миналият месец британският върховен съд отхвърли въвеждането на подобна практика, припомня АРД. Властите в Лондон обаче искат да заобиколят решението чрез новото споразумение с властите в Руанда. Според него властите в африканската държава се ангажират да не депортират търсещите убежище в държавите, от които идват. В случай че това се наложи, решението трябва да бъде вземано съвместно с британските съдебни власти, обяснява АРД.

Най-четени