Вестник "Адевърул": България и Румъния са страните с най-опасния трафик в ЕС и смърт на пътя

Като необичаен случай видях човек, управляващ автомобил с над 7 промила в кръвта и пристрастен към алкохола

България е лидер в Европейския съюз по смъртни случаи на пътя, следвана плътно от Румъния. Специалистите подчертават, че основните причини са превишената скорост, алкохолът и лошата пътна инфраструктура, а предложените решения включват дигитализация на обучението на шофьорите и по-строг контрол, пише румънският вестник "Адевърул".

България е на първо място в Европейския съюз по най-опасно шофиране, според последните данни на Европейския съвет за безопасност на транспорта, съобщава радио Rador Radio Romania, цитирано от вестника. През 2023 г. страната регистрира 526 смъртни случая поради пътни произшествия, което е със 79% по-високо от средното за Европа. Румъния, но и други държави в региона, са на върха на тази негативна класация.

Алкохолът е съществен фактор за тежки катастрофи

"Като необичаен случай видях човек, управляващ автомобил с над 7 промила алкохол в кръвта, пристрастен към алкохола", каза адвокат Силвия Петкова, като обясни, че алкохолът е съществен фактор за тежки катастрофи.

"Основните причини за тежките катастрофи са превишената скорост и неправилните действия на водача. Има и противоречива маркировка на пътните знаци и маркировка, което може допълнително да обърка шофьорите", каза още адв. Петкова.

Въпреки тези проблеми адвокатът смята, че не са необходими законодателни промени. "През последните 20 години наблюдаваме увеличение на размера на наказанията за пътнотранспортни нарушения, но също така виждаме увеличение на броя на произшествията и жертвите. "Наказанията за виновните шофьори са справедливи и адекватни", обясни юристът.

Друг основен фактор, застрашаващ пътната безопасност в България, е състоянието на пътищата. "Пътищата не са в добро състояние, наклоните на завоите са обърнати и дори по магистралите има дупки", каза шофьор. "Много хора нямат опит да шофират при тежки метеорологични условия или по магистрала с висока скорост", добави друг водач на МПС.

Превишената скорост, неизползването на предпазни колани и шофирането в нетрезво състояние са основните причини за катастрофи в България

Автомобилният експерт Румен Дунев посочва, че превишената скорост, неизползването на предпазни колани и шофирането в нетрезво състояние са основните причини за катастрофи в България. "Има и проблем, свързан с техническата изправност на автомобилите. Българският автопарк е на над 17 години и голяма част от колите нямат система за подпомагане на водача, което увеличава рисковете на пътя", каза Дунев. "В европейските страни автомобилите поддържат и подпомагат шофьора", добави той.

България не е единствената страна в Европа, която се сблъсква с този проблем. Румъния и Сърбия също са начело в класацията по пътни произшествия, заедно с Латвия и Хърватия. Дунев смята, че това поведение на водача отразява една по-широка икономическа реалност. "Като се има предвид, че сме една от най-бедните страни в Европейския съюз, хората постоянно са притиснати от всякакви икономии и лишения. Това се отразява на пътищата, понякога под формата на агресия", обясни автомобилният експерт.

За намаляване на катастрофите Дунев предлага дигитализация на обучението на шофьорите и по-строги проверки на пътя. "Дигитализацията на обучението на шофьорите и редовните проверки на пътя са решението. Така новите шофьори, които се запишат в шофьорски курсове, ще изпълнят 100% от часовете по програмата", поясни Дунев. Предлага се и създаване на контролен орган, който да следи целия транспортен сектор, като се има предвид, че "всяка трета катастрофа е с тежкотоварен камион".

Дунев допълни още, че цените на шофьорските курсове може да се повишат заради новите изисквания, като цената на един курс може да достигне 2000 лв. (почти 1000 евро).