Вестник "Адевърул": Най-атрактивните курорти за румънците на българското Черноморие

снимка: Facebook / Златни пясъци

Българското крайбрежие може да бъде атрактивен вариант за румънските туристи, търсещи достъпни ваканции, невероятни пейзажи, исторически и природни забележителности, но и качествени услуги. Курорти като Златни пясъци, Слънчев бряг и Балчик са ценени от румънците, пише румънският вестник "Адевърул".

България може да бъде достъпна опция за румънските туристи, поради близостта си до Румъния, ниските разходи за настаняване и храна, атрактивните пейзажи и своите курорти с популярни плажове и множество исторически забележителности.

Модерни курорти като Слънчев бряг и Златни пясъци, по-спокойни като Созопол и Албена или културни дестинации като Балчик и Несебър предлагат множество възможности за повече от доволна ваканция на Балканите.

Златни пясъци, легендарният курорт

Разположен на по-малко от 20 километра от град Варна и граничещ с природен парк, Златни пясъци е един от модерните български курорти, разположен на брега на Черно море. Името му идва от местна легенда, според която съкровище, заровено тук от пират, е превърнато от природата в златен пясък.

Курортът, модернизиран от 90-те години на миналия век, има добре развита инфраструктура с хотели, предлагащи "ол-инклузив" услуга, множество ресторанти, клубове и спа центрове, които привличат туристи от цял ​​свят. Плажовете му се простират на почти четири километра и са широки до 100 метра, като са с лек вход към морето и чисти води, без опасни същества. Климатът в района на Златни пясъци е мек и туристите могат да правят слънчеви бани от май до октомври. Забележителностите в района включват Аладжа манастир, византийски руини, както и крепостта в Балчик и няколко църкви.

В социалните мрежи множество туристи отбелязаха атрактивния релеф на курорта и резервата в околностите му. Други казаха, че се чувстват сигурни и уважавани, могат да ядат навсякъде без страх от хранително отравяне и да се забавляват без риск да бъдат ограбени. Някои туристи обаче се оплакаха от струпването на хора в Златни пясъци и презастроеността на курорта.

Други заявиха, че зоната за отдих не е подходяща за семейни пътувания или се оплакаха от съмнителното качество и високите цени на уличната храна в сравнение с други посетени курорти. Някои туристи предлагат по-атрактивни алтернативи, като Албена или Балчик, които предлагат по-автентично и релаксиращо изживяване.

Слънчев бряг, слънчевият бряг на България

Разположен на 30 километра от град Бургас и на 90 километра от Варна, курортът Слънчев бряг в България се развива от 50-те години на миналия век и постепенно се превръща в една от най-популярните туристически дестинации по Черноморието.

Курортът е известен със своята осем километрова плажна ивица с фин пясък и естествени дюни. Привлича хиляди туристи, въпреки че има малко постоянно население.

За качеството на услугите за настаняване и грижата за околната среда, той е награден със Син флаг от 1996 г. Слънчев бряг е описван като рай за спортни дейности, а за забавление на туристите са на разположение няколко водни парка. Курортът има добре развита инфраструктура и топъл и приятен климат.

В социалните мрежи Слънчев бряг често е описван като оживено място с множество клубове и барове, което привлича най-вече младите хора, нетърпеливи за купон.

"Единствената причина да отидете в Слънчев бряг е, ако планирате да се напивате повече от 20 часа на ден. Курортът всъщност съществува само за британци, които търсят евтини барове. Ако това е, което търсите, това определено е мястото, което трябва да бъдете, но за всичко друго има няколко града наблизо, които предлагат много по-добро качество", пише един турист в Reddit.

Дългата плажна ивица и финият пясък на Слънчев бряг са ценени, въпреки че някои споменават, че курортът може да стане претъпкан и мръсен в разгара на сезона. Други туристи се оплакват от качеството и цената на услугите.

"Това е туристически капан, в който много туристи – както местни, така и чуждестранни – отиват, за да се съсипят. Поради това мястото е пълно с всякакви измамници, джебчии, шарлатани и други подобни", твърди местен в Reddit.

На няколко километра от Слънчев бряг се намира Свети Влас, друг елегантен български курорт, известен със своя фин пясък и чиста вода, предназначен както за млади хора, така и за семейства с деца. Една от атракциите на Свети Влас е Марина Диневи, най-голямото яхтено пристанище в България.

Балчик, кралският курорт на България

Разположен на 40 километра от Варна, град Балчик на брега на Черно море е принадлежал на Румъния между 1913 и 1940 г., като част от Южна Добруджа.

Сега той е един от най-важните български курорти, известен със замъка на кралица Мария и градината около него, известна със своите растения и колекция от кактуси. Заради варовиковия си релеф Балчик е наричан "Белия град", а местността носи и името "Сребърен бряг".

Наблизо е имало село Момчил, населено предимно с татари по време на румънското управление.

Други туристи препоръчват посещение на езерото Тузлата, препоръчвано за кални бани, или нос Калиакра, разположен на около 30 километра от Балчик, с невероятни гледки. Популярна спирка за любителите на морски дарове е мидената ферма "Дълбока".

"Това е идеална дестинация за почивка, релакс и спокойствие. Има ресторанти за всеки вкус: бутикови, с традиционни български или рибни специалитети. Балчик е отлична отправна точка за различни ежедневни екскурзии, до дестинации като нос Калиакра, Несебър, Св. Константин и Елена или Варна ", пише румънски турист в рецензия на сайта на Booking.

"Цените се повишиха много спрямо предишни години, а порциите станаха по-малки, както на много други места", отбелязва друг турист.

"Място с ценно историческо, архитектурно и културно наследство, но недостатъчно подчертано. Много исторически сгради и райони в града са оставени в окаяно състояние. Историческият център и старата търговска зона ще изискват рехабилитация и ревитализация", пише друг румънски турист.

Албена, семейният курорт

В близост до Балчик и Варна, курортът Албена е построен през 60-те години на миналия век в единен архитектурен стил. Туристите намират тук модерни хотели, повечето от които са разположени точно на плажа, който се простира на пет километра и с фин пясък, както с и плитка вода.

Албена, с име, вдъхновено от това на литературна героиня, е една от дестинациите, запазени за семейства, благодарение на своята атмосфера и спокойни води.

"Албена е отличен вариант, с много природа и без тълпи от сгради; между хотелите виждаш зеленина, дървета, паркове", описва го турист в Booking.com.

Насебър и Созопол, романтичните градове по българското крайбрежие

Разположен на полуостров в Черно море, на 30 километра от Бургас, град Созопол е съхранил останки от древната милезийска колония Аполония Понтика. В момента е един от най-популярните курорти по българското крайбрежие, ценен заради естествената си среда и архитектурата на стария град, с калдъръмени улици и исторически сгради.

Плажовете в Созопол са ценени заради тяхната чистота, градът е релаксиращ, храната е страхотна, а цените все още са достъпни, според много отзиви на туристи, но някои се оплакват от наличието на водорасли във водите.

"Градът е чудесен за разходки и разглеждане на забележителности. Има много добри ресторанти. Плажовете в Созопол не са от най-добрите (пясъкът не е чудесен за деца), но извън града има прекрасни плажове", пише един посетител в Reddit. 

Разположен на друг полуостров в Черно море, но в Бургаска област, близо до Слънчев бряг, град Насебър често е наричан "перлата на Черно море". Той е един от най-старите градове в Европа, построен върху руините на тракийското селище Месамбрия. В момента той е обект на наследството на ЮНЕСКО, отличаващ се със своите древни руини, средновековни църкви и каменни и дървени къщи.

"Несебър е чудесно място за разходка, красиво е и има истинска история", описва един турист в Reddit.

Достъпност, търсена от румънците в България

Цените за нощувка в повечето курорти в България започват от 15 евро, стигат средно до 50 евро на нощувка, а може и да нараснат. Туристите се съветват да се запасят с лева (BGN), официалната валута на съседната държава, пише румънският вестник "Адевърул". Само някои хотели, бензиностанции и ресторанти приемат плащане в евро, но често при неизгоден обменен курс.

Цената на храната в българските морски курорти като цяло е достъпна, а традиционната българска храна е ценена заради доброто си съотношение цена/качество.

В бюджетните ресторанти и заведенията за бързо хранене цената на храната започва от седем евро, а в заведенията от среден клас тристепенното хранене за двама може да достигне 35 евро, изчислява платформата Numbeo, която предоставя статистическа информация за цената и качеството на живот в градовете и страните по света.

Транспортът до курортите в България като цяло е достъпен за румънците и повечето предпочитат да пътуват с кола. Най-използваните маршрути са Вама Вече – Дуранкулак и Гюргево – Русе.

Магистралите в съседната страна са с обща дължина почти 900 километра, в добро състояние, а най-популярните маршрути, използвани от румънските туристи, свързват столицата София с пристанищните градове Варна и Бургас или слизат към Гърция.

За да ги използвате, е необходимо да закупите винетка, която може да купите онлайн или на бензиностанции в близост до границата. В България цената на горивата като цяло е по-ниска от Румъния.

Най-четени