Въпреки лошото време: Стотици софиянци се включиха в празничното шествие за 24-ти май

София чества най-любимия български празник 24 май Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската култура, просвета и азбука. 

Лошото време не спря стотиците хора, които се включиха в традиционното шествие. То започна от триъгълника на властта, премина през бул. „Цар Освободител“ и стигна пред Националната библиотека „Св.св. Кирил и Методий“.

Шествието бе оглавено от министъра на образованието Красимир Вълчев, кметът на София Васил Терзиев, вицепрезидентът Илия Йотова, патриарх Даниил.

Церемонията започна с молебен отслужен от българския патриарх. В словото си той отбеляза, ролята на църквата за развитието на българското образование през вековете. 

„Днес честваме не само буквите и знанието, но и мечтите, които те вдъхновяват. Българската азбука е жива, тя е в сърцата ни. Думите имат сила, те могат да обединяват и лекуват. Грубостта и омразата ни дърпат назад. Трябва да пазим словото и да показваме на децата, че знанието е сила“, заяви в словото си столичният кмет Терзиев.

Той благодари на учителите, че вдъхновяват и възпитават бъдещето на България – нейните деца.

Проф. Амелия Личева заяви, че днес българското общество е разделено дори по отношение на 24 май. Според нея има псевдопатриоти, чието мнения тя не споделя. Те заявяват, че когато се говори за български език е важно само националното, а глобализмът е предателство. Другата част, към която тя принадлежи, смятат, че българският език част от общоевропейското. „Диалогът е счупен“, констатира тя. 

„Езикът прави, но и събаря светове, но той прави и текстове. В него стои идеята за свързване. Ако опитаме малко повече да четем и да тълкуваме, ще можем да свържем нишките в така разделеното ни общество“, заяви проф. Личева.

Вицепрезидентът Илияна Йотова заяви, че словото може да роди един нов свят – светът на българите. 1170 години от глаголицата – една духовна революция, сложила основите на едно ново възприятие, изпреварило Ренесанса с векове, добави тя. 

„В този красив наниз от букви има една уникална буква – Б. С нея пишем Бог, благодат, благословия“, заяви Йотова. Тя подчерта, че със създаването на новата азбука се е отворил един нов свят – цивилизацията на славяните. „От България книгите започват да говорят на един език, разбираем за милиони. 24 май е най-чаканият празник в Родината ни. Той е празник на младостта. Всеки един от най на този празник е млад. На него казваме: учители любими – благодарим Ви! Българският език е създаден да обединява, а не да разделя“.

Ученици от първи клас на 73 училище „Владислав Граматик“ изпълниха стихотворението „Аз съм българче“. 

Най-четени