По инициатива на Организацията на обединените нации за образование наука и култура (ЮНЕСКО) всяка година 21 февруари се чества като международен ден на майчиния език. Решението за това е взето през 1999 година, а честванията започват през 2000 година.
Малко думи за предисторията
Точно преди 70 години, на 21 февруари 1952 година в Дака, столицата на днешен Бангладеш, при протести за защита на майчиния си бенгалски език, от полицейски куршуми загиват четирима студенти.
В днешно време
ЮНЕСКО обявява Международния ден на майчиния език с цел насърчаване на езиковото и културното многообразие. Избира 21 февруари в памет на загиналите младежи при протестите в Дака.
През 2008 година Международният ден на майчиния език е признат и от Генералната асамблея на ООН. В резолюцията на Асамблеята всички държави членки се призовават: „да насърчават опазването и защитата на всички езици, използвани от народите на света“.
Какви етнически и езикови малцинства живеят в България?
В сайта на Националния съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси към Министерския съвет на Република България е отбелязано: „В Република България всяко лице, принадлежащо към етническо, религиозно или езиково малцинство, има правото да избере дали да бъде третирано като принадлежащо към дадено малцинство или не, без от това да произтичат каквито и да било неблагоприятни последици. Това право намира своята реализация при преброяванията на населението, при които всеки доброволно посочва своята етническа принадлежност, майчин език и вероизповедание, а ако желае - може и да не направи това.“
Според сайта в България освен етническите българи живеят и други малцинства. Традиционните, сформираните преди 1878 година и най-многобройни сред тези малцинства са турци, роми, руснаци, арменци, власи, каракачани, гърци, татари и евреи.
Освен тези малцинствени групи в България живеят и други малцинства, които по численост наброяват по-малко от 1000 души: сърби, черкези, гагаузи и албанци.
В българските земи заедно с другите етноси съжителстват и имигрантски общности, сформирани след 1878 година. Част от тези имигрантски общности са: украинци, поляци, виетнамци, китайци, немци, чехи и др.
Всички тези различни културни и езикови общности в България са успели да запазят своята идентичност и да се интегрират успешно в средата, където живеят заедно с песните, традициите, обичаите и празниците си.
Честит празник на всички общности!