Българите да научат повече за тези художници
Ненавижданото от мен изречение „Кой разбрал, разбрал“ тук е най-точно приложимо. Защото ще се води дискусия за изкуство, непознато за мнозина, но предъвквано с ирония, заради имената на авторите. Бях започнал да пиша разказ със заглавие „Кокошка в хола на сър Елтън Джон“ и приятелите, които четоха ръкописа, се смяха в заблудата на своето невежество. Защото те не бяха прочели съдържанието, а само по заглавието го бяха преценили.
Оскар Кокошка /ударението е на първото О/ е оригинален австрийски художник и писател, от чешки произход, славещ се със своите картини, драми, поезия и проза. За българите без особени познания, Кокошка просто би трябвало да снася яйца и нищо повече. Което той прави, като „снася“ за поколения напред изкуство, което покорява.
Шиле е също едно име от австрийската рисувална школа, което предизвиква реакции на невежество заради сходството си с българска дума. Но Шиле е толкова импозантен в своя рисунък, толкова открояващ се, толкова прецизен и същевременно разхвърлян.
Добре е българите да научат повече за тези художници, макар имената им да ги разсмиват. Шиле е до такава степен рядък, че днес картините му надхвърлят милиони за платно. Скоро бе показан приятен френски филм „Откраднатата картина“, в която между реалността и измислицата се показва негов изчезнал и впоследствие намерен шедьовър. Егон Шиле се среща с Густав Климт през 1907 г., който насърчава по-млади художници и е заинтригуван от младия надарен Шиле, купува негови рисунки и му предлага да размени такива срещу негови собствени, урежда му модели и го представя на потенциални спонсори. Също така представя Шиле на Виенския пленер на изкуствата и занаятите, свързан със Сецесиона. Климт кани Шиле да изложи някои от неговите творби във Виенското Kunstschau, където последният се натъква на Едвард Мунк и Винсент ван Гог, сред поканените. Вече неограничаван от традициите на Академията, Шиле започва да изследва не само човешките форми, но и човешката сексуалност.
Друго име, това на Алфонс Муха, сигурно отново се струва забавно, но той допринася на света с оригинален стил, арт нуво, приложен в картини и плакати. Алфонс, проявява интерес към фолклора, източните религиозни традиции и славянския национализъм в условията на „германизиране“ на чешкото население от страна на Хабсбургите. Показал певчески талант още в ранна възраст, през 1871 г. става хорист в катедралата „Св. Петър“ в столицата на южноморавския регион, Бърно. Чудото става когато му поръчват плакат за Жизмонда с участието на Сара Бернар. Муха, който до този момент не е правил подобно нещо, се заема с нелеката задача. На другия ден представя проекта в маслени бои пред директора, който обаче не е във възторг. По онова време много видни художници работят в областта на плаката, като Шере и Лотрек, и творбата на Муха не приличала на тези на нито един от тях. Ала пищният откъм орнаментировка, стилизиран дизайн на плаката, както и стройната и царствена фигура на Сара Бернар (каквато тя далеч не била), облечена в царски византийски одежди, носи на Муха шестгодишен договор с актрисата. Именно тази му творба прави живописеца известен.
Изводите от всичко това следва да ни поставят в по-уважителна позиция към тези имена, въпреки както вече казах, сходствата с български думи, които ни размиват.
Fashion idol
Йорданка Христова
Щастлив съм да представя днес Йорданка Христова с вероятно най-величествената й визия. Тук има водопад от лилаво, менящ се в различните си нюанси. Кройката създава сценично удобство и пръска настроение до тавана. Данчето е приветлива по един нов, особен начин и нямам съмнение, че това е функция на облеченото. Патетичните обеци също са завладяващи и изнасят общата визия на звездата до красив финал. Прическата е преборила всички сезони и моди и седи на мястото си, концентрирала професионално фризьорско старание.
Премиера на три книги
Нестихващи аплодисменти за Петкова и Банев
На традиционната вечер, посветена на любовта и виното, Издателска къща Персей представи три авторски книги „Шест етажа без асансьор" на Маргарита Петкова, "В понеделник ще е късно" на Добромир Банев и "Ангел в нощта" на Пламен Тотев. Вечерта премина както винаги бравурно, с препълнено централно фоайе на НБКМ и нестихващи аплаузи. Сред гостите бяха Богдана Карадочева, проф. Ивайло Ганев, представители на интелектуалния елит и жадна за любовна поезия публика. Актьорът Петър Антонов не пропусна и този път да направи селфи с приятелите си, преди да се чукнат с чаша искрящо вино по повод двойния празник.
Риалити звезда
Звездни сарми зави Петя
Петя Буюклиева, която е готвачката звезда в телевизионно кулинарно шоу, подготвя куфарите за Швейцария. Там тя ще остане за три седмици на гости на сина, снахата и внучката си, с които не са се виждали от месец. Петя е приготвила подаръци за малката принцеса и не спира да хвали сина си, който предстои да защити сериозна медицинска дисертация. Тези дни в просторния си дом, под форма на телевизионна почивка, Буюклиева приготви вечеря за себе си и своя съпруг, включваща прочутите станимъшки сарми.
Подкаст с Виктор Блъсков: Неизбрани чужденци диктуват на български медии - Соня Момчилова