В ложата на Лорда: Стига пера и кожи по баловете

Дрескодът No leather, no feather е напълно и вовеки забранен за абитуриентите

Не приляга на фукарията и манталитета ни абитуриентският шик

Едва си поемам дъх - предстоят абитуриентските балове, а тафтата, коприната, перата и бюстиетата все недостигат. Или поне така ми се струва, защото как да достигат, ако 97 процента се обличат като булки от Анадола. Мъжете пък - един неудобен разкрач между скучните сиви костюми, избрани от мама, до нахаканите комбинации от бели спортни обувки и шантави сака, които няма да облекат повече.

Задължително е обаче следното предупреждение, с което нито един випуск се съобразява. Дрескодът No leather no feather е напълно и вовеки забранен за абитуриентите. В превод това означава, че никакви облекла от кожа и с пера не бива да присъстват в гардероба ви преди, по време и след абитуриентските балове.

Не го гледайте Киркоров, там човек може да си помисли, че без кожа, златни сака и брошки не би могъл да извади глас. Българската модна действителност изобщо не допуска лъскавата естетика, за която лимузините трето поколение и дупките от 1990 година не са подходяща компания.

Този евтин шик прави нещата помпозни и може би снимките - запомнящи се. Но преупотребата на лъскаво с виковете и отброяванията на завършилите е сцена от абсурден сериал, чиито режисьор все още остава неизвестен. Дали „сценаристът“ на тази модна гюрюлтия не е самият Живот, ограничил в мисленето им майки, лели, етърви, приятелки и примери, залоясали от времето. Животът, който дава такива огромни възможности а всъщност ограничава само една малка част от планетата - България. 

Приятелите ми, чужденци, са изненадани и често си мислят, че се снимат индийски продукции, а абитуриентите са платена масовка. Не, санким, масови са, но не са масовка. И се дивят приятелите ми как родителите подаряват изкуствени гърди на отрочетата си по повод завършването. И това ме кара да се чувствам и аз чужденец в родината си, защото и аз не разбирам как става това и приляга ли на фукарията и манталитета ни.

Силиконовите устни отдавна са изпреварили лицата на притежателките си. Носовете на кавалерите им обаче ровят в пътната настилка. Уж българинът е курназ, ама като се облече официално изпъкват балканските му несъвършенства. Спокойно - след първата бутилка се качва на масата, а от движенията му може да се поучи всяка кючекиня.

Други мъже, за които не бих потвърдил, че са мъже, се курдисват в огнени сака и впити ластични панталони. Малки наперени петлета, които дори не можеш да сготвиш с вино, защото ще го изпият, докато цвърчат в тенджерата.

Искам като Моканина да извикам „Колко мъка има по този свят, Боже“, но си давам шанс за промяна поне тази година. Да, де, ама и последните доста години така се надявах. Поне си купете нещо, което да носите и по друг повод, скъпи деца. Нещо, което да съчетаете с обич и спомен от бала си. Но ще бъдете ли щастливи като показвате абитуриентския си Инстаграм на децата си, които вероятно ще гледат с насмешка. Мами и тати от Боливуд - България.

Fashion idol

Александър Кадиев

Много критики отнесе това момче от мен, но този път заслужено ще бъде похвален. На наследника на Катерина Евро подхожда елегантността, особено когато е умерена и премислена. Кадиев не е крещящата знаменитост, която да се кичи с шалчета и брошки. Той мъжкарски употребява модата за целите на своите изяви и в този кадър се е справил добре. Сакото е отлично ушито, забелязва се ръчният шев. Папийонката е леко неуверена,  седи като невинна сойка в средата на композицията. Прическата е идеална и допълва изразително естетическият експеримент.

Разказ за битки и възход

Снимат филм за Диана Дафова

Името на оригинално цвете е заглавието на филма за българската певица, композитор и продуцент Диана Дафова. Хаберлеа е латинското наименование на цветето, което единствено в Европа оцеляло след ледниковия период. Поникнало от капките кръв на Орфей, според легендите, то притежава необикновеното свойство да изпада в анабиоза или след като изсъхне има способността да се възражда,  вдъхновява и лекува до наши дни  – Орфеевото цвете. Филмът ще ни преведе през пътеките, по които Диана минава през времето, пространството и съзнанието си, след всичко преживяно, многото спечелени битки, непрежалимите загуби, възторзите и разочарованията.  Документалният филм за Диана Дафова ще бъде сниман на няколко локации в България, Италия и Турция. Режисьор на лентата е Петя Ангелова.

На изложба

Когато бизнесът срещне Гранитски

Бизнесдамата на последните 20 години Светла Евтимова разгледа вълнуваща изложба в галерията на хотел Анел. Тя бе впечатлена още от фоайето на артистичния хотел, където са разположени произведения на велики български художници и скулптори. Евтимова бе представена на академик Иван Гранитски, направил встъпително слово за вернисажа ѝ в което обрисува художествената линия на представеното с видимо задоволство. Евтимова разговаря с прочутият интелектуалец, за книгите и анализите, които е чела от него, след което стана дума и за нейния бизнес. Двамата си обещаха скорошна среща.

Най-четени