Казусът с т.нар. "локали" е по широк от контрола, който оказва МВР
В МВР обмисляме и подготвяме създаването на специална група, която да се бори с хибридни заплахи. Това обяви във Видин вътрешният министър Даниел Митов пред журналисти. Той допълни, че „хибридните заплахи са много сериозен феномен, който в момента виждаме в действие там, където са заплашени определени интереси. Генерирането на фалшиви новини по отношение на инциденти, свързани с МВР, цели дестабилизация не само на обществения живот, не само всяване на паника, но и внушението, че институциите не работят. Това е внушение, необходимо на авторитарните режими, които да ударят по демокрацията като архитектура на управление и организация на обществения живот“.
Вътрешният министър е категоричен, че „шофьорите ще се дисциплинират на пътя постепенно". "Това няма как да стане с една или две специализирани полицейски операции. Мерките, след тежката разпасаност в последните години, няма да дадат резултат веднага. Голяма част от тях изискват време, за да бъдат приложени. Тепърва трябва да купим небрандираните автомобили, за които говорим, отбеляза още Митов.
Той призова полицаите да бъдат на пътя, да дават предписания за опасни участъци или такива с концентрация с пътнотранспортни произшествия. Оттам нататък трябва да бъдат закупени стационарни камери, тол камерите ще бъдат вързани със системата на МВР. Най-вероятно парламентът ще ни задължи общинското видеонаблюдение да бъде свързано със системата на МВР.
Министър Митов подчерта още, че във вътрешното министерство няма да се търпи полицейско насилие и че трябва да се отговори на обществените очаквания след увеличените заплати на полицейските служители. "Те са увеличени заслужено, дори закъсняло във времето. Целият състав, който се грижи за спазването на закона и правовия ред, трябва да може да работи със самочувствие и достойнство. Увеличението беше правилно, но следва увеличение на отговорността и на изискванията".
Министърът коментира през журналисти и казуса с т.н „локали". "Целият казус с т. нар. локали е по широк от контрола, който трябва да оказва МВР. Защо изобщо се образуват такива групи? Къде са родителите? Къде е училището? Трябва да работим с други институции. Защо изобщо сме стигнали до тук? Години наред култ към мутри и чалга, води до това", каза министърът. Не напразно министърът на образованието и науката говори за въвеждане на дисциплина, която да възпитава добродетели, добави той.
Митиов допълни, че столичната дирекция на МВР вече има резултати по този казус: "Трябват беседи с родителите, с директорите на училищата, работа с детски педагогически стаи, защото става въпрос за непълнолетни лица. Благодаря на медиите, че обръщат внимание на този обществен феномен. Той е много по-широк от инструментариума, с който разполага МВР".