Библиотеката на София отбелязва 152 та годишнина от гибелта на Васил Левски с фотодокументалната изложба „Васил Левски в София“, разкриваща интересни факти за живота на Апостола в София, и с експозиция от емблематични издания за Васил Левски от личните библиотеки на Кирил Христов, Симеон Радев, Петко Тихолов, Пенка Шишманова, както и ценни книги от колекциите „Оцелели книги“, „Дирекция на полицията“, които са част от фонда на Столична библиотека.
Фотоизложбата представя първото посещение на Апостола в града, адресите, на които е отсядал, софийските му сподвижници, паметните места на Апостола в София – паметници, улици, институции, училища, носещи неговото име. Любопитен момент в изложбата е първият вариант на стихотворението „Обесването на Васил Левски“ от Христо Ботев. Публикуван е във в. „България“, г. I , бр. 22 от 12 август 1876 г.
Акцент в експозицията представляват книгите с автографи на: Стоян Заимов „Васил Левски – Дяконът“ (1895 г.), написана по повод откриването на паметника в София; „Васил Левски. Сборниче за спомен на 25-год. от смъртта на Левски“ (1898 г) и др. Култовите издания „Образът на Левски в българската поезия“ (1937) на Кирил Христов, „Левски и Общи“ (1942) на Симеон Радев, „Васил Левски – Дяконът“ на Стоян Заимов могат да се разгледат и прочетат и в дигитален формат на сайта на Столична библиотека.
Посетителите могат да видят книгата на Стефан Илчев с Протоколи на извънредната турска комисия – „Следственото дело на Васил Левски и негови сподвижници“, 1946 г., както и кореспонденцията на Васил Левски чрез изследването на Иван Унджиев и Никола Кондарев „Васил Левски. Най-хубавите страници от писмата му“, 1948 г. Представени са и статии посветени на живота, делото и гибелта на Васил Левски, публикувани в списание „София“, част от Дигитална платформа „Сердика“ на библиотеката.
Изложбата може да бъде разгледана от 18 до 27 февруари т.г. в Мраморното фоайе на Столична библиотека.
Подкаст с Виктор Блъсков: Български "фактчекъри" и глобалисти, работили по схема за цензура