Дава името си на детето им поради забавилия се развод
"Глава на сатир", "злъчни бръчки по лицето", "мефистофелски профил". Така съвременниците описват Георги Стаматов - един от най-сърдитите и мрачни творци в нашата литература. Отвратен и недоволен от обществото, сред което му е съдено да живее, този саможивец му отмъщава жестоко със своето остроумно перо. Голям талант и правдолюбец, той има особени сетива за нравственото падение и моралното израждане, за парвенющината, които безпощадно изобличава чрез героите и героините си.
Роден на 25 май 1869 г. в град Тираспол, Херсонска губерния, Стаматов е потомък на преселили се в Русия българи от Калофер. Баща му, юрист по образование, през 1880 г. се връща в България и заема високи длъжности - председател на Върховния касационен съд, за кратко и министър. До 13-ата си година Георги расте в руска среда, не знае български. В България той по настояване на баща си постъпва във Военното училище. "Шест години марширувахме. Три пъти бихме могли да обиколим света", спомня си злъчно сред време.
Когато обаче става офицер в III артилерийски полк, 19-годишният поручик Стаматов се чувства горд и щастлив, гледа отвисоко всяка "цивилна гарга". По това време той е буен и жизнелюбив, обича шумните компании, гуляите, пикниците и жените, в които се влюбва главоломно - с цялата сантименталност на поетичната си душа, с всички романтични жестове на закъснялото рицарство. След две години трябва да се раздели със сабята, фуражката и пелерината заради русофилските си настроения и независим характер. Това е началото на отрезвяването и разочарованието от живота, което постепенно ще го превърне в
злъчен съдник, давещ самотата си в алкохол
Междувременно Георги завършва право и наследява бащината професия. Но и тук той е нестандартен, непокорен, различен. Още като студент в Женева се утвърждава като отрицател на смъртното наказание и се бори срещу него навсякъде, където работи - и в Кюстендилския, и в Софийския окръжен съд. Като съдия във Вардарския военен съд не подписва нито една смъртна присъда - известно време дори е следствен за това, че не праща войници на бесилото. Оказва се, че сприхавият му суров характер всъщност прикрива едно чувствително и благородно сърце.
Това особено блясва в
семейната драма на писателя
30-годишният бохем вече е на път да остане ерген, когато среща русокоса красавица с огромни сини очи, в която се влюбва от пръв поглед. Вера също като него е родена в Русия, обича литературата и изкуството, умее да се държи в обществото.
Женят се през 1900 г. и скоро се ражда дъщеря им Доротея, която по руски маниер наричат галено Дося. Мир и любов цари в дома им на пл."Славейков", където най-чест гост е семейството на публициста Янко Сакъзов и писателката Ана Карима с техните три деца. Докато един прекрасен ден Стаматов разбира, че между Вера и бъдещия водач на широките социалисти е пламнала любов и жена му даже е бременна от него, но още се терзае от чувство за дълг. Тогава той хваща любимата си за ръка и я води при съперника си с думите: "Щом се обичате, ето ти я!"
После се връща вкъщи и се напива от мъка. Сакъзов и Ана Карима се развеждат бързо, но понеже синът на Вера от социалиста се ражда преди още тя да е получила развод, писателят без колебание му дава името си.
След раздялата с любимата съпруга изневярата става постоянна тема в творчеството на Георги Стаматов. Чака го обаче още по-голям удар -
самоубийството на единствената му дъщеря
Порасналата вече Дося живее с него в Кюстендил, но така и не намира утеха след случилото се - тя се обесва в Курило, където е на курорт с майка си. Следователят оформя протокол с констатацията, че виновни няма. Току-що пристигналият на произшествието Стаматов обаче отсича, сочейки бившата си съпруга: "Не, виновни сме аз и тя!"
Писателят не ще може да преживее тази загуба. И преди давещ в алкохола своята размирна душа, сега той се пропива окончателно. Пиянството му донася и редица проблеми в службата, не едно и две наказания. То обаче е единственият му начин да съжителства с болката, с отвращението от действителността и с чувството за вина за смъртта на Дося.
Уви, и внезапните пробуждания на копнежа за лично щастие само му нанасят нови рани. За зла участ през 1920 г., току-що навършил 50 години, той се влюбва в младата и красива Надя Грозданова. Поласкана от чувството му, тя му се заклева във вечна любов. Писателят й посвещава едно от най-хубавите си произведения - "Паладини". Надя обаче е
лекомислена особа
и флиртува с всеки мъж, който й обърне внимание. Веднъж Стаматов я вижда в Борисовата градина под ръка с млад наперен мъж. Потресен, вечерта той й иска обяснение и чува от нея, че може да е известен, но е стар и няма нищо - тя искала млад и богат мъж, така че да не я търси повече. Писателят е дотолкова съкрушен, че дори мисли да се застреля пред къщата на невярната си любима - налага се един приятел сума дни да виси пред дома му, за да го пази.
Дамата наистина се жени за младия богаташ, но когато той я напуска, оказвайки се негодник и гуляйджия, тя отново търси Стаматов. "Повече от умряла е за мен!", отсича обаче той и пак се усамотява с чашката.
Името Вера продължава да го преследва - увлича се по келнерка с това име, също рускиня. После съдбата го среща с Вера Балабанова, която има литературен салон и е в развод, но тя се оказва влюбена в друг мъж. Все пак двамата остават приятели за цял живот и тя се грижи за него в последните 5 години от живота му, когато е тежко болен и едва се движи, преди да угасне в Александровска болница на 9 ноември 1942 г. В дома му тя понякога заварва една малка и тиха женица, която изчезва незабелязано, след като е почистила и подредила. Стаматов й признава, че това е неговата първа Вера, сега г-жа Сакъзова, която той все още обича...