Големите влечуги също страдали от грип

Автор: Труд
Големите влечуги също страдали от грип

След изследване на вкаменените останки на Диплодок

MOR 7029, е открит през 1990 г. в САЩ

Динозаврите може да са страдали от подсмърчане и възпалено гърло по почти същия начин, по който го правим ние, според ново международно изследване. Проучването, публикувано в Scientific Reports, изследва вкаменените останки от млад Диплодок - голям тревопасен Завропод с дълъг врат - разкрива първите доказателства за респираторна инфекция в динозавър.

Диплодокът, известен като MOR 7029, е открит през 1990 г. в югозападна Монтана, САЩ, и датира от приблизително 150 милиона години през късния Юрски период. Разглеждайки три кости от шията на MOR 7029, изследователите откриха необичайни костни издатини в области, които биха били прикрепени към пълни с въздух структури, известни като въздушни запаси. Те са свързани с белите дробове на MOR 7029, образувайки част от дихателната система на динозавъра.

Въз основа на местоположението изследователите предполагат, че тези странни костни издатини се образуват в отговор на инфекция във въздушните запаси на MOR 7029, след което се разпространяват в костите на шията. С врат, достигащ повече от три метра дължина, това би било равностойно на разкъсване на възпалено гърло.

Вероятният виновник за заболяването е гъбична инфекция, подобна на аспергилозата, често срещано респираторно заболяване, което засяга съвременните птици и влечуги и е известно, че понякога води до инфекции на костите. Казано по друг начин MOR 7029 и изпитвал симптоми, подобни на пневмония: загуба на тегло, кашлица, треска и затруднено дишане. Костните издатини може дори да са доказателство за смъртта на Диплодока. Съвременната аспергилоза може да бъде фатална при птиците, ако не се лекува и изследователите смятат, че MOR 7029 може в крайна сметка да е умрял от инфекцията, записана в останките му.

Най-четени