Губим милиони без индексация за строителите

Губим милиони без индексация за строителите

Оскъпяването с инфлацията да се запише в удължения бюджет, настояват от ДПС

Близо година се бави актуализацията на контрактите, въпреки приетата методика

Слагат изкуствен таван по европроектите от 15%

Стотици милиони левове ще загуби страната, ако не бъдат актуализирани договори за водни проекти и изграждане на друга инфраструктура по правилата на приетата още в средата на миналото лято методика за индексация на строителните договори, обясниха експерти пред “Труд news”. Вече близо година европроекти по ОП “Региони в растеж” (ОПРР) и ОП “Околна среда” (ОПОС) буксуват заради липсата на индексация по тях.

Според приетата методика фирмите, трябва да получат актуализация на договорите си според инфлацията за тримесечието, като таванът е до 50 на сто от стойността на дейностите по контрактите. Причината да се приеме методиката е оскъпяването на строителните материали с между 60 и 70 на сто, високата инфлация, ръста на заплатите в сектора, както и на енергоносителите. Актуализация може да се прилага за всички строителни дейности, извършени след юни 2021 г., гласи методиката. Индексацията е валидна не само за строителните дейности, които тепърва се извършват, но и за всички фактурирани за този период работи, свършени от строителните компании. Контрактите, които могат да бъдат индексирани, са всички, за които оферти са подавани след 31 декември 2020 г.

В резултат при изчисленията на база на официалната инфлация за последните тримесечия се получава, че контрактите трябва да бъдат оскъпени с между 60 и 70 на сто, за да излезе сметката на фирмите, проектите да бъдат завършени в срок и да не се налага страната ни и съответно данъкоплатците да връщат пари на Европа за незавършените проекти.

От ръководствата на ОПРР и ОПОС обаче са категорични, че не могат да актуализират договорите с повече от 15 на сто, защото това е лимитът, който позволява бюджетът на европрограмите. От своя страна от бизнеса подчертават, че няма как да завършат проектите на загуба предвид реалната стойност на строителната продукция към момента.

За да се разсече Гордиевият възел депутатът Петър Чобанов от ДПС предлага да се промени приетият на първо четене законопроект за изменение и допълнение на Закона за прилагане на разпоредби на Закона за държавния бюджет на Република България за 2022 г. Според народния представител е необходимо да се разреши по време на действието на удължения бюджет кабинетът да може да отпуска държавни средства като съфинансиране към европейските проекти, за да може да се индексират договорите с максимално позволената от методиката сума до 50 на сто и да не се блокира работата по тях. С промяната правителството ще може да одобрява отпускане на средства за довършване на водните проекти на общините, за де се осигури “допълнителна гъвкавост за реализиране на национални секторни политики на местно ниво”, обяснява в мотивите към предложението си за изменение депутатът Петър Чобанов.

Предложението на Петър Чобанов Министерският съвет да може да осигури пари за индексиране на договорите в строителството обаче не беше прието от бюджетната комисия към парламента.

Най-четени

На живо

Подкаст с Виктор Блъсков: Български "фактчекъри" и глобалисти, работили по схема за цензура