Дания помагала на САЩ да шпионират в Европа (обзор)

Автор: Труд
Дания помагала на САЩ да шпионират в Европа (обзор)

Предоставила интернет кабели до околни държави

Прехващали разговори, SMS-и и чатове

Сред следените е и канцлерката Ангела Меркел

Дания е помагала на САЩ да шпионират европейски политици. Датското външно разузнаване (FE) сътрудничело на американската Агенция за национална сигурност (АНС) за събирането на информация за високопоставени политици в Европа - в Германия, Франция, Швеция и Норвегия.

Тези разкрития направи датският държавен радиотелевизионен оператор DR. Те се основават на вътрешно разследване на военното разузнаване на Дания от 2015 г., посветено на ролята на АНС в партньорството с датските служби. В съобщенията си DR се позовава на девет анонимни източници, които са имали достъп до разследването, което обхваща периода от 2012 г. до 2014 г.

Установено е, че АНС е използвала датски кабели за пренос на информация - Дания стопанисва ключови станции за интернет кабели до околни държави (Швеция, Норвегия, Германия, Нидерландия и Великобритания). Чрез целево извличане и използване на разработения от АНС софтуер за анализи „ЕксКийкскор” АНС прехващала разговори, текстови съобщения и чатове до и от телефони на високопоставени служители във въпросните страни. Сред шпионираните са канцлерката Ангела Меркел, бившият външен министър на Германия Франк-Валтер Щайнмайер (сега президент на страната) и бившият германски опозиционен лидер Пер Щайнбрюк.

Ангела Меркел е сред подслушваните от американската АНС европейски политици.

Вътрешното разследване на датското военно разузнаване започнало през 2014 г., след като бившият служител на АНС Едуард Сноудън година по-рано разкри масовите подслушвания, извършвани от американската служба, включително и на Меркел. Тогава Белият дом не отрече категорично тези твърдения, а посочи, че телефонът на Меркел не се подслушва в момента и няма да се подслушва в бъдеще.

АНС не коментира новите разкрития за шпионаж, датското военно разузнаване също отказа коментар.
Шведският министър на отбраната Свен Хултквист обаче заяви, че ще изиска пълна информация по случая, а норвежкият му колега Франк Бакке-Йенсен каза, че подхожда изключително сериозно към твърденията.

От кабинетите на Щайнмайер и на Меркел посочиха, че не са знаели за участието на Дания преди публикацията на датската държавна медия. Щайнбрюк обаче излезе с остра реакция: „Гротескно е приятелска разузнавателна служба да прехваща и шпионира висши представители на други страни. Политически смятам това за скандал”.

Най-четени