Много фирми предоставят имоти под наем на туристи чрез онлайн платформи. Затова в рубриката на „Труд news“ “Данъчeн консулт” представяме позицията на НАП за това какъв е редът за отчитане на приходите от дейността. Допълнително разглеждаме правилата за продажба от фирма на имот, който е купен без да е начислен ДДС.
Дружеството предлага апартаменти за нощувка и използва услугите на онлайн платформата Booking. Клиентите плащат на Booking и оттам превеждат парите по банковата сметка на дружеството. Поставен е въпросът: Кога се признава приходът в дружеството като облагаем оборот по ЗДДС и по реда на ЗКПО - в месеца на получаване на пари от Booking или в месеца на постъпване на парите по сметката на дружеството?
По прилагането на ЗКПО:
В ЗКПО не е регламентирано специално данъчно третиране на посочените приходи, поради което те се признават за данъчни цели и участват при формиране на данъчния финансов резултат за годината на счетоводното им отчитане.
С корпоративен данък се облага данъчният финансов резултат, а не приходите на дружеството. Съгласно чл.18 от ЗКПО данъчен финансов резултат е счетоводният финансов резултат, преобразуван по реда на този закон, като положителният данъчен финансов резултат е данъчна печалба, а отрицателният данъчен финансов резултат е данъчна загуба. Счетоводен финансов резултат според §1, т.16 от допълнителните разпоредби на ЗКПО е печалбата (загубата) по отчета за приходите и разходите (отчета за доходите) за определен период преди начисляването на разходите за данъци от печалбата. Според чл.22 от закона данъчният финансов резултат се определя, като счетоводният финансов резултат се преобразува със:
1. данъчните постоянни разлики;
2. данъчните временни разлики;
3. други суми в случаите, предвидени в този закон.
Счетоводното третиране на приходите от определени видове сделки и в определени случаи се урежда от счетоводен стандарт 18 (СС 18) „Приходи“. В СС 18 „Приходи“, в раздел „Признаване на приходи от извършване на услуги“, в т. 7.1 и 7.2 е посочено, че приходът от сделка за извършване на услуги се признава в зависимост от етапа на завършеност на сделката към датата на съставяне на счетоводния баланс, при условие че резултатът от сделката може да се оцени надеждно.
Резултатът от сделката за извършване на услуги се оценява надеждно, когато са изпълнени едновременно следните условия: а) сумата на прихода може да бъде надеждно изчислена; б) предприятието има икономическа изгода, свързана със сделката; в) етапът на завършеност на сделката за извършване на услуги към датата на съставянето на счетоводния баланс може надеждно да се определи; г) разходите, направени по сделката, както и разходите за завършване на сделката могат надеждно да бъдат измерени.
Според т. 5.1.б. „г“ от СС 18 „Приходи“: приходът се признава едновременно с извършените разходи, с оглед спазването на принципа на съпоставимост между приходите и разходите.
Следователно, моментът на признаването на приход от предоставени нощувки, следва да се обвърже с момента, към който са налице горните условия.
Ако дружеството не е признало полагащия се приход от продажба в текущия период, съгласно изискванията на счетоводното законодателство и на основание чл.78 от ЗКПО, при определяне на данъчния финансов резултат, счетоводният финансов резултат се коригира с приходите, които е следвало да бъдат отчетени през текущата година, но не са отчетени.
По прилагането на ЗДДС:
В случая дружеството е регистрирано по ДДС на основание чл.97а от ЗДДС. Лице, което е регистрирано на основание цитираната правна норма и за което възникнат основания за задължителна регистрация по чл. 96, 97 и 99 от същия закон или за регистрация по избор по чл.100, ал.1 и 2 от закона, се регистрира по реда и в сроковете за задължителна регистрация или регистрация по избор.
За българското дружество, представящо услуга по настаняване, може да възникне задължение за регистрация по ЗДДС, тъй като услугите по настаняване на туристи чрез Booking участват при формирането на облагаем оборот по чл.96, ал.2 от закона и дружеството следва да следи оборота за задължителна регистрация. При достигане на облагаем оборот от 100 хил. лв. за 12 поредни месеца ще възникне задължение за подаване на заявление за регистрация по този закон в 7-дневен срок от изтичане на данъчния период, през който е достигнат този оборот.
В облагаемия оборот се включват и получените авансови плащания по доставки, с изключение на получените авансови плащания преди възникване на данъчното събитие по чл.51, ал.1 (чл.96, ал.4, изр. първо от ЗДДС). При определяне на облагаемия оборот се взема предвид данъчния режим на доставките към датата на възникване на данъчното събитие или към датата на плащането, преди да е възникнало данъчното събитие по доставката.
Според чл.25, ал.2 от закона данъчното събитие възниква на датата, на която услугата е извършена. Според чл.25, ал.7 от ЗДДС, при извършено плащане за доставка, преди да е възникнало данъчно събитие за същата, данъкът става изискуем при получаване на плащането, като същият се счита включен в полученото плащане.
Датата на възникване на данъчното събитие за доставката на услуга по настаняване, извършена от българското дружество, се определя съгласно чл.25, ал.2 от ЗДДС и това е датата, на която услугата е завършена. Следователно, при определяне на оборота за задължителна регистрация по чл.96 от закона, релевантна е датата на възникване на данъчното събитие (посочена по-горе) за доставката на услугата по настаняване или датата на плащането (аванс), преди да е възникнало данъчното събитие по доставката.
II Препродажба на имот без ДДС
Дружество „Х“ придобива имот, който към датата на придобиването е част от нова сграда по смисъла на §1, т.5 от ДР на ЗДДС. Дружеството - доставчик, отказва да издаде фактура с посочен ДДС на отделен ред, което лишава „Х“ от възможността да приспада данъчен кредит. Поставен е въпросът: Има ли основание да се счита, че при бъдеща продажба на имота „Х“ не следва да начислява ДДС, тъй като имотът ще е част от сграда, която не е нова и не следва да извършва и корекция по реда на чл.79, ал.3 от ЗДДС?
Според чл.45, ал.3 от ЗДДС, доставката на сгради или на части от тях, които не са нови, доставката на прилежащите към тях терени, както и учредяването и прехвърлянето на други вещни права върху тях, са освободени доставки. Определението за „сгради, които не са нови“, се извежда по аргумент за противното от определението в §1, т.5 от ДР на закона. Ако към датата на данъчното събитие на доставката на сградата/ частта от нея, същата не е нова и дружеството не упражни правото на избор по чл.45, ал.7 от ЗДДС да третира доставката като облагаема, то по силата на чл.86, ал.3 от ЗДДС не е налице задължение за начисляване на данък.
По отношение на извършването на корекция по чл.79, ал.3 от ЗДДС, видно от формулите в тази разпоредба, тя е приложима, ако доставчикът е начислил ДДС. Едновременно с това получателят по доставката – регистрирано по закона лице, следва изцяло, частично или пропорционално на степента на използване за независимата си икономическа дейност да е приспаднало данъчен кредит. В конкретния случай, ако при продажбата на имота бъде приложен чл.45, ал.3 от ЗДДС и доставката бъде третирана като освободена, доколкото от страна на доставчика няма начислен данък, за който „Х“ да упражни право на данъчен кредит, то няма основание и за прилагане на чл.79, ал.3 от ЗДДС, регламентиращ случаи, в които се извършват корекции.
Димитрина Захаринова е управляващ съдружник в одиторско дружество "Захаринова Нексиа“ ООД (www.ZaharinovaNexia.com). Дружеството е част от 9-та в света международна одиторска мрежа Nexia international. Преподавател е във Висшето училище за застраховане и финанси в гр. София. Била е Директор на Националната агенция за приходите град София, съветник в ДАНС, както и директор на дирекция в Агенцията за държавна финансова инспекция. Регистриран одитор и данъчен консултант. Има двама сина, внук и четири внучки.