Последица: коронавирусът предизвиква затлъстяване
За вредите, които свръхтеглото нанася върху здравето, се заговори много по време на пандемията от коронавирус. Заради карантината хората се застояха вкъщи, пред телевизора. Липсата на физическо натоварване и неправилното хранене водят до масово затлъстяване, тревожат се диетолози. В добавка при преболедували ковид инфекцията една от най-често срещащите се последици е бързото покачване на теглото след оздравяването.
Това, оказва се, има и своите плюсове. Според група израелски учени хората с по-голяма телесна маса много по-добре и по-бързо изработват антитела срещу COVID-19. Те съобщиха резултатите от тяхно изследване на Европейския конгрес по клинична микробиология и инфекциозни заболявания.
Прекаралите Ковид пациенти със затлъстяване (индекс на телесната маса 30 и повече) са по-защитени от бъдещи заразявания, отколкото преболедувалите с нормално и даже с наднормено тегло. Те имат по-силен и устойчив имунитет от тях, е изводът на израелските изследователи.
Подобна новина може наистина да зарадва дебелите хора, особено като се знае, че за борбата с Омикрон човек трябва да има повече антитела, отколкото за защита от другите варианти на COVID-19. Срещу Омикрон например са нужни 41 пъти повече антитела в сравнение с уханския щам, защото тук става дума за 32 мутации и 15 от тях се намират в областта на шипова, който взаимодейства с антителата. А в сравнение с варианта Делта са нужни 4 пъти повече неутрализиращи антитела.
Не всички лекари са съгласни с подобно твърдение. Опитът показва, че затлъстяването, обратно, води към по-тежко боледуване и по-голям риск от смъртен изход, защото хората с голяма телесна маса имат още едно огнище на възпаление - в мастната тъкан. По тази причина имунната им система е свръхнапрегната, което влошава общото им състояние.
Докато учените спорят дали свръхкилограмите ни защитават от Ковид, или обратно - влошават състоянието на заразените, един факт е безспорен. Коронавирусът предизвиква затлъстяване дори у хора, които винаги са били слаби. Все още не е намерен отговор защо това се случва. Коментират се няколко възможни причини за бързото покачване на килограми след оздравяването.
Според една от хипотезите на фона на инфекцията и възпалението в организма могат да се променят вътреклетъчните сигнални пътища. Клетките започват да предават една на друга невярна информация, което води до понижена чувствителност към инсулина и повишава апетита.
Друга версия е, че по време на боледуване много хора губят обоняние и не чувстват вкуса на храната. В резултат те отказват да ядат и отслабват. След оздравяването човек се връща към обичайния си начин на хранене, а стресираният организъм не само бързо връща предишните килограми, а и натрупва няколко “за всеки случай”. Подобно явление се наблюдава след драстични диети за отслабване.