В Клисурския манастир “Св. св. Кирил и Методий” започна първата смяна на традиционния детски православен лагер. С благословението на Негово Високопреосвещенство Видинския митрополит Пахомий децата са посрещнати в светата обител от архимандрит Антим, игумения Таисия и сестринството на манастира. От 6 до 13 юли децата ще имат своето духовно лято сред молитва, игри и добродетели, каза за Труд news архимандрит Антим. Той допълни, че летните лагери във Видинска епархия са част от дългогодишна традиция на духовно възпитание и християнско образование сред младите, установена в обителта още преди повече от десетилетие. Ръководител на лагерната смяна е Елена Дюлгерова, учител по религия.
По време на лагерната смяна децата се запознават с историята и съвременното устройство на манастира. Заниманията им са съчетани с обиколка на манастира и играта „Хайде да се запознаем“, които ги въвеждат в живота на обителта и създават чувство за общност, допълня архимандритът. Вечерите завършват с богослужение, по време на което архимандрит Антим изказа благословение над всички участници, насърчавайки ги да търсят духовен път през радостта и вдъхновението от лагера.
Темата на лагерната смяна тази година е „Християнските добродетели“ В рамките на седмицата децата ще се запознаят с основни християнски ценности като милосърдие, благодарност, вяра и грижа за Божието творение. Програмата включва богослужения, беседи, рисуване на икони, работа в ателиета за изработка на молитвени броеници, четене на християнски разкази и занимания по манастирска кухня. Особено внимание се отделя на връзката между Църквата и семейството – чрез изработване на домашни икони и подаръци за близките.
Клисурският манастир, разположен в подножието на Стара планина, от години е домакин на православни лагери, които целят да съчетаят духовно възпитание с радостно и осмислено преживяване на детството. Програмата предлага не само знания за вярата, но и възможности за творчество, приятелство и активно участие в манастирския живот.
Лагерът завършва с концерт, на който децата представят научени песни и творби, изразяващи вдъхновението им от преживяното. В едно богато духовно пътуване малчуганите се докосват до съкровищата на православието и отнасят у дома си опит, който ги възпитава не само като добри християни, но и като съзнателни личности, допълва архимандрит Антим.