Директори на детски градини не искат да работят през лятото

Решенията трябва да се вземат на сесия на СОС до месец.

Плащат по 1500 лв. бруто на 150 студенти за летен стаж в забавачките

Следва да функционират целогодишно

Остро възражение и съпротива срещу изискването градините и яслите в столицата да работят през цялото лято. Директори на над 120 детски градини настояха да се запази досегашният вариант с дежурни групи през юли и август. Те инициираха работна среща в комисията по образование в Столичния общински съвет, за да изразят несъгласието си. За нея съобщи председателят на комисията Диян Стаматов.

“Представиха казуси, които са свързани с необходимостта графикът на лятната им работа да бъде, както в досегашната ситуация през годините, да има в юли и в август дежурни детски градини, които да запълнят необходимостта за отглеждане и грижа на децата от София”, обясни Стаматов.

От общината обаче са категорични: “Такъв е законът и трябва да се спазва!”, отговориха на запитване по казуса от репортер на “Труд news”. Преди дни те изпратиха писмо до районните кметове в София, в което ги уведомиха, че детските градини в София не трябва затварят врати през лятото, тъй като няма законово основание за това и следва да функционират целогодишно.

Оставянето на “дежурни” детски градини, които работят със сборни групи от района, също не е предвидено в нормативен акт, се посочва още в писмото. Затова директорите на детските заведения трябва да изготвят графици за отпуските на персонала, така че да се гарантира непрекъсваемост на дейността. В подкрепа на персонала се предвижда стажантска програма за летните месеци за студенти от педагогически специалности. Стажът им ще бъде платен от общинския бюджет, като първоначално се предвиждат 150 места за идното лято. Възнаграждението е в рамките на 1500 лв. бруто за месец. Голяма част от тях ще остават на работа след стажа си, като така от общината планират да запълнят щатове в новооткрити детски градини и ясли, както и застаряващият персонал да бъде подкрепен от млади попълнения.

А според Диан Стаматов са наложителни спешни промени за яслите и детските градини. Сред тях са преминаване на яслите към МОН. В неучебното време (ваканцията) в детските градини да бъдат ясно регламентирани единни такси за родителски ангажимент за участие на децата в градината, както и да има ясно разграничение на учебно и неучебно време, както е в училищата. Изброеното предстои да бъде разгледано на сесия на СОС до месец.

Най-четени