През бюджета правителството ще направи големи промени в държавата
Президентът ще се сети какво означава парламентарна република
Как стартира правителството „Денков-Габриел“? Според доцент Стойчев, който е работил с Николай Денков, премиерът ще бъде голямата изненада. А как ще се развие войната на президента с нежеланото от него правителство? Какви ответни ходове да очакваме от „Дондуков“ 2 срещу „Дондуков“ 1? Защо Стойчев е песимист за съдебната реформа? Според него като прокурор Иван Гешев беше дотук, тай няма харизмата да стартира свой политически проект.
- Преди два месеца в „Труд news“ прогнозирахте точно съставът на правителството и реализацията на мандатите. Казахте, че правителство ще има, но стартът му ще бъде доста позорен. Е, минаха десет дни, откакто имаме нов кабинет, как тръгна той според вас, доцент Стойчев?
- Тръгна така, както се очакваше. Няма голям проблем от това, че се махнаха заместник-министрите и областните управители, но го разиграват това като пиар - твърди се, че е саботаж. Използва се всеки повод да се каже, че правителството е атакувано от някакво задкулисие, от президента, от Гешев, за да може после да се аргументират някакви провали - да се каже, че всички са против нас, не ни дават да работим и т. н. Иначе като цяло работят много стегнато, а премиерът Денков ще бъде голямата изненада.
- Кое ви дава основание да мислите така?
- Познавам го отдавна, били сме колеги в едно правителство (служебното на проф. Георги Близнашки, б. р.) когато той за първи път стана зам. министър на Румяна Коларова, а аз бях началник на кабинета u. Беше изключително кооперативен и технократ. Даваш му задача и той я изпълнява. Повечето хора очакват, че ще бъде мек и нерешителен и едва ли не кукла на конци, но точно от такива хора като него може са се очаква твърдост и решителност. Имайте предвид, че той е физик, а физиците са високо интелигентни хора, те усещат света по различен начин. В голяма степен за нещата, които нормален човек би се затюхкал, замислил и закършил пръсти, физиците хладнокръвно взимат решения. Той не случайно е подбран, не да мисли за партийно строителство, а за да свърши работа. И той това прави - първо, второ, трето - започва да отмята. Така че според мен Денков ще действа доста твърдо в сферата на правомощията, които има и няма как да се задейства някоя машина, която да го спира постоянно. В този смисъл правителството ще бъде много енергично при решаването на конкретни неща, примерно ПВУ и каквото има в дневния ред. Правителството ще действа и няма да бъде в шах през цялото време и да се чуди какво ще му каже да прави Бойко или някой друг. Ще действа рационално и смело, ще има добро поле за изява и това ще се усети най-вече по отношение на президента Радев, те вече влязоха в конфликт.
- И как ще се усети това?
- През бюджета те ще направят големи промени в държавата. Бюджетът дава широко поле да се правят всякакви реформи, включително да уволниш половината администрация, да назначиш нова и прочие. Това ще прави Асен Василев, ще бъде изключително интересно да го гледаме какви ще ги върши в Министерството на финансите. Чистка през бюджета, която ще обхване ключови неща - ще закриват, ще откриват, ще финансират, няма да финансират. Това ще създаде големи проблеми и на президента - все пак МФ дава на траншове бюджета на президентската институция. Като му забави малко плащанията и Радев ще спре да пътува. По същия начин може да се забавят плащанията и за съдебната власт. В едно демократично правителство министърът на финансите може да направи реално много важни и осезаеми неща. Те ще го дюдюкат, ще му правят различни номера, но Асен Василев е още по-безкрупулен и по-перде от Денков. Реши да назначи Спецов - назначи си го. И да вият, и да лаят - всяко чудо за три дни.
- Има вече обявена война от страна на президента на правителството. Това се видя и при връчването и връщането на мандата, и когато Радев напусна НС преди клетвата на кабинета и химните на България и Европа.
- Разбира се, че има война. Като цяло за мен най-добрата новина е, че президентът е изключително ядосан на този кабинет. За мен всичко, което дразни президента, е хубаво. Щом президентът е толкова ядосан това означава, че той не е очаквал това нещо да се случи, станало е извън неговия план. Президентът рядко се ядосва, той е перфекционист и не си изпуска нервите. Тривиално е обяснението, че това е така, защото бил военен пилот. И изключително много се изнервя, когато се провали. За да се изнерви така означава, че той не е предвидил това правителство да се случи и то да бъде извън неговия контрол. И затова си изтърва нервите, защото не контролира ситуацията, тя не се развива според първоначалните му намерения.
- Какви са били тези намерения според вас?
- Най-вероятно е искал да продължи да управлява със служебни кабинети. Но каквото и да е искал, то не се е случило. И сега ще си спомни какво значи да имаш срещу себе си една парламентарна република и едно сплотено и организирано парламентарно мнозинство, което на практика може да прави всичко, което си поиска - да прави бюджети, да променя конституция, може да те смачка и да те изплюе. На практика сега каквито и усилия да има от страна на президента, той няма да бъде в конфронтация с това мнозинство, защото вижда, че го сплотява по този начин. Видя се, че от атаките му през последните две седмици тези хора се сплотяват и нямат друг полезен ход от това да се държат заедно, те са в кръгова отбрана. Ако се бие с тях, нищо не може да им направи. Ще му сменят шефовете на служби, ще променят закона, просто ще го изключат от процедурата за определянето и назначаването им. И готово. Президентът ще го върне, те отново ще го прегласуват.
- Какво тогава му остава да направи?
- Ще се опита да вклинява раздори между тях, това ще бъде неговата линия на поведение. Неговите говорители станаха много активни. Александър Маринов непрекъснато се появява по разни телевизии. Отделно от това се появява и Андрей Райчев и говори, че българите се отвръщат от Европа. Като цяло това е едно пълзящо настъпление оттук-оттам, разни хора да обяснят, че българите не щат Европа и следователно това проевропейско мнозинство е нелегитимно, щом българите не щат Европа, българите били против Украйна и САЩ, следователно какви евроатлантизми, какви глупости! Работи се да го бутат това мнозинство, хайде да изкарат една година и да се махат. Изключително ги е страх, ако остане четири години. А щом тях ги е страх, ние можем само да се радваме. Защото когато те се щастливи, ние плачем... Оттук насетне цялата работа ще бъде в благоразумието на партньорите в мнозинството. ГЕРБ правят разни мушингии, от които откровено няма никакъв смисъл. Ще извадим следствието от прокуратурата... Съвсем скоро те ще се убедят, че ППДБ са лоялен партньор и с тях ще работят много добре. Няма абсолютно никакъв смисъл да говорят, че това не е нашето правителство. Няма какво да шикалкавят. Просто трябва да кажат - да, ние сме в тази игра, дали сме всички постове на тези хора, ние в парламента подкрепяме, това е положението. И съответно ПП трябва да се отпуснат малко, да не очакват непрекъснато, че ГЕРБ може да ги прецака заедно с ДПС и „Възраждане“. В момента, в който се отпуснат, нещата ще тръгнат в някаква посока.
- Например в съдебната реформа?
- За нея не съм голям оптимист. Най-малкото когато обществото е разделено, да тръгнеш да променяш Конституцията и да правиш фундаментални промени в държавата, някак си изглежда нелепо. С триста зора се събраха и бързат. Същото като с правителството на Петков. С триста зора се събраха и изведнъж -девет моста над Дунав, пет тунела под Стара планина, Радостин Василев щеше да строи пет национални стадиона.... Абе с 300 зора се събрахте, че иначе щяхме да умрем в кризата, а все едно цветя и роза, има 300 милиарда за раздаване, почваме да строим мостове и съоръжения. Сегашното правителство е събрано да има някаква стабилност, да се спре Радев, а изведнъж се обявяват генерални промени. И инициативата я взема ДПС - те си имали проект за Конституция, давайте да говорим, Пеевски ще го обсъжда с вас. И настава шаш и паника в системата - Христо Иванов им седи диван чапраз. Вярно е, че преди 2-3 години казаха, че проектът за Конституция е на Пеевски, но Пеевски да прави Конституция е същото като Доган да прави язовири. Че това е провокация към тях е провокация, но няма как да го заобиколят. И оттук се маркират големите ядове, които ще берат с тази реформа. Ако някой ми бе казал преди година, че ДБ заедно с ДПС и ГЕРБ ще правят съдебна реформа, щях да кажа, че това са глупости и простотии.
- Но нали съдебната реформа е причината да съществува ДБ?
- Да, та дава плътност на специално на ДБ да съществуват по някакъв начин. Но аз Атанас Славов (министър на правосъдието, б. р.) също го познавам, и с него сме били колеги дълго време. Той е човек, който ще премисля, ще се консултира, ще обсъжда. Това означава, че самият човек, когото са сложили, няма да действа бързо, решително и радикално. Той е обратното на Денков. Ако Денков ще действа директно, Славов ще сверява, ще обсъжда, ще направи 5-6 консултативно съвета и реформата може и да не се случи, защото този, който ще я движи, ще бъде много внимателен и обтекаем. Той е екипен играч, не е човек със замах. И докато консултира, ще минат две-три години - тогава както се казва, я камилата, я камиларя... Никой не знае какво ще стане.
- Обособява ли се Иван Гешев като политически играч?
- Аз го сънувах като политик. Но това не значи, че ще стане политик и още по-малко - успешен политик. След решението на ВСС в понеделник за него играта приключи. Целият му напън беше да няма гласуване в съвета. Но той гласува, оттук нататък президентът ще мота, ще връща, те пак ще гласуват и готово. Гешев няма харизмата да тръгне да прави политически проект. Ако я имаше, щеше да генерира някаква критична маса и обществена подкрепа, той тръгна като прокурора на народа, но някак си хората не го прегърнаха. Като прокурор каквото беше - беше дотук. В прокуратурата има кланове, цели семейства - баща, синове, внуци, а той не е от този елит. Той беше сложен на ветровито място, като боксова круша, докато долу в ниското стояха другите хора, които го свалиха. В момента се протака само и само да не се говори за взрива, за да не се окаже, че той си го е организирал, което ще бъде голям срам. Извън прокуратурата всеки може да прави политически проекти, въпросът е, че те се изчерпани, въпреки че някои твърдят, че имало мегдан за нещо консервативно по европейски, което го няма въобще.
- ГЕРБ не бяха ли станали консерватори?
- Те излязоха от консервативното, защото вече е безперспективно и се върнаха обратно в либерално-демократичната общност. Седем-осем години имаха някакви консервативни опити, но сега се връщат в семейството на либералните демократи, каквито бяха в началото.
- Ще заработи ли според вас комисията за разглеждане на искането на прокуратурата за сваляне на имунитети на депутати? Тя е без председател, в нея няма представители на БСП и ИТН?
- Нито една комисия няма председател, освен правната. А това, че представители на някои партии са я бойкотирали не означава, че тя няма да работи. Просто не им пука - хората си правят това, което са си решили. Решили са да има такава комисия - ще има такава комисия и точка по въпроса. Друг въпрос е какво ще направи тази комисия. Според мен Борисов не се притеснява от това да си даде имунитета. Няма кой в момента да му скочи - той е в управляващото мнозинство и прави съдебна реформа. Но като един човек с его и на възраст просто не иска да го разкарват като маймуна по съдилищата, както самият той казва. Ако е имало за какво да го атакува прокуратурата, досега това трябваше отдавна да е излязло.
Нашият гост
Стойчо Стойчев е роден е в Шумен на 7 януари 1983 г. Завършва Софийския университет (бакалавър, 2001-2005 и магистър, 2005-2006. През 2010 г. защитава дисертация на тема “Европеизация на представителния елит в България: измерения и ефекти”. Доцент в Софийския университет от 2018 г. Началник на кабинета на министъра на образованието и науката (2014). Съветник на вицепремиера и министър на вътрешните работи на Република България.
Доц. д-р Стойчо Стойчев е ръководител на Лабораторията за изборни системи и технологии (ЛИСТ) и преподавател по анализ на политическия риск и противодействие на организираната престъпност в катедра “Политология” на Софийския университет “Св. Климент Охридски”.
Интересите му са в областта на организираната престъпност, криминални пазари, анализ на политическия риск, избори и прогнозиране.