До какво ще доведат американските тарифи върху медта

Една от критичните суровини в момента по цял свят

Няма да отнеме години Америка да се върне като индустриална сила

Една новина завъртя главите на мнозина, които следят международните пазари тези дни. Особено онези, които търгуват със суровини и най-вече метали. Блумбърг съобщи, позовавайки се на анонимен източник, чиято информация обаче не беше оспорена от Белия дом, че администрацията на президента Тръмп може много по-бързо от очакваното да въведе голямо мито за внос на мед. Митническото облагане за важния метал се очаква да възлиза на 25 процента и да важи за всякакъв внос, т. е. от всяка точка на света.

Новината, разбира се, изпрати цената на медта през тавана, особено на борсата в Ню Йорк. Към момента медта в Ню Йорк се търгува на около 5.4 долара за паунд при цена около 10 000 долара за метричен тон на стоковата борса в Лондон. Преизчислено в цена на тон, това означава, че в момента червеният метал се търгува в Ню Йорк на около 1700 долара на тон над цената, на която се търгува в Лондон. Тази огромна дисперсия на цената накара всички големи играчи да пренасочат наличностите си към Щатите, за да се възползват от разликата в цената. Резултатът? Медта изчезна от пазара, като всички доставки са насочени към Америка. В момента Китай, който е най-големият световен потребител на мед, се намира в ситуация на невиждан недостиг на ценната суровина.

Когато Тръмп встъпи в Белия дом на 20-и януари, той даде на търговското ведомство срок от 270 дни да изготви нарочен доклад за ефектите от 25 процентово мито върху вноса на мед. По оценки на Голдман Сакс се очакваше тарифите да се въведат към есента. Същевременно обаче администрацията сега сигнализира, че това може да стане много по-рано от очакваното. Ясно е, че докладът на търговското министерство е просто формалност. След като президентът иска да въведе тарифи, той ще може да го направи, но една такава оценка на въздействието е нормална практика. Въпросът е, че ако политическата воля е за забързване на процеса, тогава министерството ще пусне своя доклад много по-рано и буквално веднага след него Белият дом може да наложи по-високите тарифи върху суровината.

Защо медта е толкова важен метал? Това е една от критичните суровини в момента по цял свят. В основата е на цялата електрификационна революция - всичко, от електромобилите, през ВЕИ-тата, до стандартните електрически уреди, работи с мед. С увеличаване на използването на електрическа енергия се увеличава и потреблението на мед. Извличането на метала от медна руда е изключително енергоемък процес и затова на особена почит е медният скрап, защото при него фактически няма загуби при топенето и енергията, която се изисква, за да се преработи суровината е в пъти по-малка.

В момента потреблението на мед е на рекордни нива, а цената на метала устойчиво върви нагоре от доста време. Само за сравнение - в един стандартен автомобил има около 20 до 30 килограма мед, грубо. В един електроавтомобил обаче количеството на използвана мед е в диапазона от 150-180, а понякога и повече, килограма във всяка кола. При масовото производство на електроколи можете да си представите търсенето колко е нарастнало. А предлагането си е все такова. Мините за добив на медна руда не могат значително да си увеличат капацитетите, а медната скрап няма от къде да се увеличи толкова драстично за толкова кратко време. Като към електроколите добавим цялата друга електрическа мрежа и константно увеличаващата се употреба на всякакъв тип електроуреди, можем ясно да се дадем сметка защо медта е стратегическа суровина.

Какво ще се случи с влизането на митата за внос на мед в Щатите? На първо четене няколко неща. Това ще доведе до допълнителен натиск нагоре към цената, която и без това е вече доста напрегната, заради повишеното търсене и сходното предлагане. Краткосрочно ще има натиск върху производителите в Америка, върху които ще се прехвърлят тези 25 процента, които администрацията ще въведе. Това, хипотетично, би създало инфлационен натиск. Казвам хипотетично, защото може суровината да стане с ј по-скъпа, но пък когато тя се преработва в САЩ, това ще е по-евтино за производителя, заради много по-евтината енергия в Америка и заради силно облекващия се данъчен режим там при настоящата администрация. Образно казано1 Белият дом налага 25 на сто мито, но плавно намалява данъчно-осигурителната тежест и доколко ефектът от тарифата ще е негативен дори в краткосрочен аспект е много трудно да се прогнозира.

След първоначалния, както уточнихме евентуален, стрес на пазара обаче, ще дойде време за нещо друго. Американците ще възстановят собствени производства и ще създадат нови такива. Виждаме нещо такова в другите сектори с наложени мита. Например тези дни корейският гигант Хюндай обяви многомилиардни нови инвестиции в САЩ, включително и 5 милиарда долара за ултрамодерен металургичен завод. Това се случва буквално около месец1 след като влязоха в сила мита от 25 на сто за стоманата. С други думи, големите производители бързо ще се насочат към Щатите, защото не могат да се лишат от този пазар, а няма да ги устройва да плащат големи мита. Те хубаво ще ги прехвърлят върху крайния потребител, но и това си има ограничения, тъй като все пак локалното производство ще създава конкуренция и няма да позволи механично прехвърляне на митническата тежест върху крайния потребител. Можем да очакваме, че каквото виждаме в сферата на стоманата, същото ще видим и при медта. С едната разлика, че просто медта е значително по-скъпа суровина, което създава още по-големи предпоставки за бързо пренасочване на производствата.

Има и още нещо. Не са прави онези, които казват, че ще отнемело много години да започне Америка да произвежда собствена мед или стомана. Напълно не са прави. В този тип производства най-бавното нещо са екологичните разрешителни и другите бюрократични спънки. Нали се досещаме обаче, че администрацията вече е премахнала и облекчила значително тези режими? Няма и как да е иначе - като искаш инвеститори, няма да позволиш бюрокрацията да ги спъва. Всичко останало - производство на машини и оборудване, инженеринг, монтаж и прочие е въпрос на бюджет. При голям бюджет от сериозен инвеститор, можеш, ако не ти пречи бюрокрацията, да изградиш такъв тип преработвателен завод от нулата до ключ за броени месеци. Така че няма да отнеме години Америка да се върне като индустриална сила.

Вкратце, тези тарифи ще създадат волатилност на пазара, но ще имат огромен позитивен ефект в средносрочен и особено дългосрочен план. Суровините ще продължат да растат, медта ще продължи да поскъпва (без това да се възприема за съвет за инвестиции) и нуждите от тези критични метали ще се увеличава правопропорционално на увеличаващите се потребителски нужди. Без да се разбира като непоискан съвет, но ако съдим по поведението на големите борсови играчи, днес е време да се придобива мед. Все по-ценна изглежда, че ще става.

Най-четени