Д-р Никола Колев: Пациентите с аортна аневризма развиват два вида усложнения

"Пациентите с аортна аневризма (разширение на кръвоносния съд) дълго бяха в „графата на отписаните” у нас. Заболяванията развиват два вида усложнения. Първият е със запушване на кръвоносните съдове като в аневриналния сак се отделят много тромби, а организмът цели да възстанови стената на съда, но това увеличава аневризмата. А второто усложнение, което е една от трагедиите в спешната медицина, е руптурата, разкъсването на подобен тип аневризма, като над 80% от хората с подобно усложнение не могат даже да стигнат до болница", каза пред Военния канал д-р Никола Колев.

"От стигналите там 80% са хемодинамично нестабилни, имат забавяне с диагностиката или попадат в центрове, където не могат да бъдат лекувани. Сред стигналите до операционната зала също има голяма смъртност поради това, че в ранния следоперативен период може да се развие т.нар. постхеморадичен шок или остра бъбречна недостатъчност, а има и голям риск от инфекции", допълни още той.

Специалистът обърна внимание и на появата на първите симптоми.

"Ако, например, е засегната частта на аортата в гръдния кош, първите симптоми се появяват, когато аневризмата е нараснала и притиска белите дробове или сърцето в него. Ако аневризмата е в коремната кухина, тя може да нараства до големи размери, докато пациентът усети вид пулсация. А в малкия таз обикновено се явяват вторичните белези от притискането: на уретерите (и тогава се развиват бъбречни кризи) или на еректилната дисфункция при мъжете или тежест и гинекологични оплаквания – при жените. И се случва при оплаквания от отделителната система да се открие аневризма на аортата с вече големи размери", каза д-р Колев.

Сред рисковите фактори има такива, които са регулируеми, а други - не.

"Има шест рискови фактора за това заболяване на аортата, като някои от тях са регулируеми, други – не са. Нерегулируеми фактори са полът и възрастта, като по вътрешна статистика в над 85–90% от случаите това е заболяване на мъжете. Като най-често заболяването се проявява между 60- и 70-годишна възраст. Другите рискови фактори са повишеният серумен холестерол, вредните хранителни навици, тютюнопушенето, захарният диабет и високото артериално налягане, както и заседналият начин на живот при всички професии, свързани със седене на бюро, професионално шофиране и невъзможност за движение", допълни той.

Здравната каса покрива разходите само за имплантите за пациенти с аневризми на коремната аорта, но не и на комплексните аортни аневризми. 

Най-четени

На живо

Подкаст с Виктор Блъсков: Български "фактчекъри" и глобалисти, работили по схема за цензура