Д-р Явор Семерджиев, уролог: Мъжете над 50 да правят PSA тест веднъж годишно

Автор: Труд news
Д-р Явор Семерджиев упражнява роботизирана хирургия в областта на урологията от 2020 г.

Ранното откриване на рака на простатата подобрява резултатите от оперативното лечение

Целта е не само премахване на тумора, но и максимално запазване на околните структури

Ранната диагностика на рака на простатната жлеза значително подобрява резултатите от оперативното лечение при пациентите с това заболяване, особено при прилагане на роботизирана хирургия. Този метод на лечение вече не е нов у нас, но за да стигне пациентът до правилно и навременно лечение, е необходимо да извърви не малко стъпки за поставяне и уточняване на диагнозата.

Обикновено пътят на пациента започва с изследване на туморния маркер (PSA) в амбулаторни условия, обяснява д-р Явор Семерджиев, Републикански консултант по урология за София-град за 2024 г., един от нашите сертифицирани специалисти за работа с роботизираната система “Да Винчи”. При установени завишени стойности пациентът се насочва за преглед в специализиран урологичен кабинет. По преценка на уролога може да бъде назначен ядрено-магнитен резонанс (ЯМР) на простатната жлеза - метод, който се използва в световната практика вече 10 години.

“При липса на данни за онкологично заболяване ЯМР може да спести ненужна биопсия. А при наличие на съмнителен участък ни позволява да извършим насочена биопсия, фокусирана върху конкретната зона”, обяснява д-р Семерджиев.

В ръководеното от него урологично отделение се извършва и “фюжън” биопсия на простатната жлеза - метод, който е въведен преди осем години. При него вземането на биопсичен материал се осъществява под ехографски контрол, като върху ехографския образ се наслагват резултатите от предварително направения ЯМР.

По този начин се увеличава шансът за навременно откриване на онкологичното заболяване.
“Точната диагностика на локализацията на заболяването дава възможност и за правилното планиране на оперативната интервенция. Целта не е само премахване на раковото заболяване, но и максимално запазване на околните структури, което намалява риска от следоперативни усложнения”, подчертава урологът. Допълнително предимство на този метод е, че биопсичният материал се взема през кожата, а не през дебелото черво, което значително намалява риска от инфекции. Това е особено важно за пациенти със сърдечно-съдови заболявания, при които всяко усложнение може да бъде критично.

Тъй като ракът на простатата няма специфични симптоми и често се открива късно, световният опит е всички мъже на възраст между 50 и 70 години да си правят PSA тест всяка година, а тези с фамилна обремененост - след 40-годишна възраст.