Дания, Норвегия, Швеция и Чехия премахват всички ограничения
Ваксинацията продължава да се смята за основна защита
Европа вдига продължилата близо две години блокада заради COVID-19 и постепенно се връща към нормалния живот. До такъв извод водят решенията на правителствата на повечето държави на Стария континент за поетапно и дори цялостно сваляне на рестриктивните мерки.
В България разхлабването на мерките е предвидено в Националния план за справяне с пандемията. Според него държавата е разделена на 5 региона, като във всеки от тях се отчита броят новозаразени с COVID-19 и заетите интензивни легла (виж графиката), за да се определят и противоепидемични мерки съгласно 4 етапа на очаквана заболяемост. Най-строги ограничения предвижда тъмно червената зона - етап 4.
Разхлабване на мерките се предвижда, когато случаите намалеят до 250-500 на всеки 100 000 души, за да се премине към етап 3.
Дания бе първата държава в Европа, която на 1 февруари прекрати всички ограничения, въпреки че регистрира повишаване на случаите на новозаразени. Над 80% от гражданите на държавата са ваксинирани, което бе сред основанията за връщането към нормален живот.
Последва я Норвегия, която също от 1 февруари премахна повечето рестрикции, а от 12 февруари отмени и изискването за спазване на дистанция и носене на маски.
Швеция също се присъедини към групата на държави с отменени мерки. При първата вълна на коронавируса през пролетта на 2020 г., Швеция единствена в Европа отказа да въвежда ограничения с мотива, че разчита на формирането на естествен колективен имунитет. Впоследствие обаче и Стокхолм прибегна до рестрикции, които напълно свали на 9 февруари. При влизане в страната от пътуващите граждани на ЕС и на Шенгенското пространство не се изисква да представят никакви свързани с COVID-19 удостоверителни документи - нито за ваксинация, нито за преболедували, нито отрицателен тест. В самата Швеция бяха премахнати зелените сертификати за посещение на публични места.
И Чехия премахва всички ограничения заради коронавируса. От 10 февруари в страната отпадна изискването да се представя зелен сертификат при посещение на ресторанти, културно-развлекателни, спортни и други обществени събития. А след 1 март в Чехия ще остане само задължителното носене на маска на публични места.
Великобритания, в която два пъти бе въвеждан най-строг локдаун, още от януари започна разхлабване на мерките. А неотдавна премиерът Борис Джонсън съобщи, че всички оставащи ограничения могат да бъдат вдигнати с месец по-рано от планираното, тоест до края на февруари.
Германия също е изготвила план за постепенно премахване от март на повечето ограничения. Първо ще отпадне зеленият сертификат за пазаруване в магазини за несъществени стоки на всички. От 4 март се планира допускането на неваксинирани до заведения, но срещу представяне на отрицателен тест.
Правителството на Кипър днес прие пакет от 15 облекчения на ограниченията, като едно от най-значимите е достъп на неваксинирани до обществени места и дейности, какъвто им бе забранен над два месеца. От 21 февруари те вече ще могат да посещават ресторанти, кафенета, нощни клубове, стадиони, театри, кина, да участват в сватби и кръщенета, да отсядат в хотели. Това обаче ще става с представянето на отрицателен 24-часов бърз тест.
Също днес и Нидерландия - една от европейските държави с най-строги мерки срещу COVID-19, обяви чувствителното им разхлабване. От петък се отменя изискването нощните заведения да работят до 22,00 часа, като вече ще работят до 1,00 часа след полунощ. Скоро ще отпадне изискването за спазване на социална дистанция, както и това за носене на маски на обществени места. Остават в сила зелените сертификати.
Гърция засега запазва ограниченията. Неотдавна бе отменено само изискването ваксинираните да представят отрицателен тест на влизане в страната. На всички пристигащи в Гърция при влизане в държавата на случаен принцип се прави PCR или бърз тест. При положителен резултат, лицата се поставят под 5-дневна карантина.
За посещения на публични места в Гърция - ресторанти, салони за красота, магазини за несъществени стоки, се изисква зелен сертификат. Маските са задължителни в закрити помещения и градския транспорт, като в хранителните магазини е задължително носенето на двойна маска или маска тип КН 95/FFP2. При нарушение глобата е 300 евро.
Облекчаването и премахването на мерките в Европа се обяснява с няколко основни факта. Първият е, че най-новият вариант на коронавируса - Омикрон, макар и силно заразен, се преболедува по-лесно, не се налага масова хоспитализация и не се претоварват здравните системи. Друг споменаван факт е много по-доброто познаване на вируса сега, отколкото когато се стовари върху света преди две години. Важен елемент е и ваксинацията, която продължава да се смята за основна защита срещу COVID-19.
Пандемията може би се намира в последната си фаза, заяви Стефан Бансел - изпълнителният директор на „Модерна”, компания, създала една от ваксините срещу коронавируса. Според Бансел индикации за това дава относително лекото протичане на болестта при варианта Омикрон. „Мисля, че това (финалната фаза на пандемията) е разумен сценарий”, посочи той по време на интервю за бизнес телевизия CNBC. И допълни: „Има 80% шанс, че както се развива вариантът Омикрон или коронавирусът като цяло, ще виждаме все по-малко вирулентни (болестотворни) вируси”.