Европейският съд нареди на Малта да прекрати програмата си за „златен паспорт“

Снимка: Уикипедия

Европейският съд нареди на Малта да прекрати програмата си за „златен паспорт“, постановявайки, че гражданството в страни от ЕС не може да бъде продавано, съобщава Associated Press.

Програми, които позволяват на богати хора да купуват гражданство, някога бяха широко разпространени в Европа, но през последните години бяха премахнати поради опасения, че улесняват транснационалната престъпност и избягването на санкции.

Съдът заяви, че схемата на Малта нарушава законодателството на ЕС, дори след като средиземноморската островна държава е извършила реформи.

Програмата „се равнява на комерсиализация на предоставянето на гражданство на държава членка и по този начин на гражданство на съюза“, заяви съдия от съда в Люксембург. „Придобиването на гражданство на Съюза не може да е резултат от търговска сделка.“

Малта „не е изпълнила задълженията си“ към Европейския съюз, заяви съдията.

„Подобна практика не позволява установяването на необходимата връзка на солидарност и добросъвестност между държава членка и нейните граждани, нито осигуряването на взаимно доверие между държавите членки и по този начин представлява нарушение на принципа на лоялно сътрудничество“, пише съдът.

Правителството на Малта заяви в изявление, че ще уважи решението на съда, докато разглежда „правните последици от него“. То защити схемата, заявявайки, че тя е донесла 1,4 милиарда евро (1,6 милиарда долара) на островната държава от 2015 г. насам.

Решението на върховния съд на ЕС беше приветствано от защитниците на прозрачността, но критикувано от малтийските политици.

Джоузеф Мускат, бившият министър-председател, който въведе програмата, публикува във Facebook, че решението е „политически мотивирано“ и че схемата на Малта трябва да бъде реформирана, а не отменена.

Преди решението, премиерът Робърт Абела заяви пред местния вестник „Таймс ъф Малта“, че схемата е безопасна и полезна.

Но схемата не е била от полза за Малта, каза малтийският журналист Матю Каруана Галиция, който приветства решението като „победа за народа на Малта и за всички жители на ЕС, които са били несправедливо изложени на капризите на перачи на пари и корумпирани престъпници, купувайки си път в ЕС“.

Галиция, син на Дафне Каруана Галиция, малтийска журналистка, специализирана в корупцията, убита от бомба през 2017 г., призова правителството на Малта да отмени програмата „златен паспорт“, посочена в решението, и да ограничи отделната си програма „златна виза“, която предоставя малтийско пребиваване на богати чужденци.

Подобни програми бяха широко възприети в цяла Европа и Обединеното кралство, особено след финансовата криза от 2009 г.

Но през следващото десетилетие повечето държави от ЕС прекратиха програмите си поради връзките им с жилищните кризи в Европа; опасения от потенциала на програмите за престъпления сред длъжностните лица, корупция и пране на пари; и опасения за сигурността след отравянето в Солсбъри във Великобритания през 2018 г.

През 2020 г. Европейската комисия започна процедури за нарушение срещу Малта и Кипър относно техните програми за златен паспорт. След като Кипър през 2021 г. и България през 2022 г. прекратиха програмите си, Малта беше една от последните страни, които останаха в неизпълнение.

Руската инвазия в Украйна хвърли все по-остър акцент върху политиките, които според някои позволяват на руснаци, свързани с конфликта, да заобикалят санкциите.

Европейската комисия предупреди, че някои руски или беларуски граждани, които са сред 877-те лица, обект на замразяване на активи и забрани за пътуване, наложени от 2014 г. насам, или които подкрепят руската инвазия в съседната държава, може да са придобили гражданство на ЕС или да са имали достъп до Шенгенското пространство чрез тези схеми.

Доклад от 2023 г. на организацията за борба с корупцията Transparency International установи, че руснаци, под санкции от Украйна или свързани по друг начин с военните усилия, са открили компании във Франция, използвайки наскоро придобити паспорти от Малта.

„Безброй случаи показват как тези схеми са предоставили безопасно убежище в ЕС на корумпирани лица от цял ​​свят и други подозрителни лица“, каза ръководителят на Transparency Maíra Martini. На редовна пресконференция в Брюксел говорителят на Европейската комисия Маркус Ламерт заяви, че решението се простира отвъд Малта, за да спре всяка от 27-те държави членки на ЕС да прилага подобни схеми.

„Малта наруши правото на ЕС — сега е ред Малта да изпълни решението на съда“, каза той.

Той не каза дали вече издадените паспорти трябва да бъдат отменени, като каза само, че ще проучи решението, за да разбере неговите последици.

Решението на съда идва малко след като президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че планира да стартира визова програма със „златна карта“, която включва потенциален път към американско гражданство за 5 милиона долара.

Най-четени