ГЕРБ-СДС води пред ПП-ДБ с близо 11% броени дни преди изборите "2 в 1" в неделя. Това сочат резултатите от социологическо проучване на агенция „Екзакта рисърч груп", проведено между 30 май и 4 юни 2024 г. сред 1050 пълнолетни български граждани в 71 населени места. „Възраждане“ и ДПС са в битка за третото място с много близки резултати.
Според данните от проучването, ГЕРБ-СДС биха получили 26.4% от гласовете за национален парламент, а ПП-ДБ – 15,5%. Подкрепата за „Възраждане“ е 14.8%, а за ДПС - 14.6%. Картината сочи, че в парламента влизат още БСП (9%) и ИТН (6.2%). Засега „под чертата“ остават „Синя България“ (3.2%) и „Солидарна България“ (2.1%).
Резултатът от „не подкрепям никого“ (4,5%) не участва в разпределението.
"От началото на кампанията до последната ѝ седмица регистрираме лек ръст на електоралната тежест на „Възраждане, на ДПС и на ИТН за изборите за Народно събрание.
В сравнение с началото на кампанията, към 4 юни, е налице известен спад в електоралната тежест на ПП-ДБ. Това прави възможно в самия край на кампанията да се увеличи още преднината на ГЕРБ пред ПП-ДБ", уточняват от агенцията.
Общо 29,1% от българите, имащи право на глас, заявяват, че ще гласуват преференциално на парламентарните избори, а 23,8% - на европейските избори, показват данните на проучването.
Според анализаторите за национален парламент на 9 юни категорично заявяват, че ще гласуват около 40% от българите (2 500 000 – 2 700 000 избиратели). На европейските избори - 3% по-малко.
Лидерството на ГЕРБ и на евровота не стои под въпрос, като в същото време второто място за ПП-ДБ на евроизборите изглежда малко по-сигурно от това на парламентарните избори, добавят от агенцията:
Настоящото национално изследване на "Екзакта рисърч груп" е проведено в периода от 30 май до 4 юни 2024 г. Интервюирани са 1050 пълнолетни български граждани в 71 населени места на страната. Работено е със стратифицирана двустепенна извадка с квота по основни социално-демографски признаци. Методиката на регистрация е пряко полустандартизирано интервю “лице-в-лице”. Максимално допустимата грешка при 50%-те относителни дялове е +/- 3%. Изследването е реализирано със средства на „Екзакта Рисърч Груп” като част от изследователската програма на агенцията. Изследването е проведено на територията на България и настоящите данни на „Екзакта” не отразяват нагласите на избирателите от чужбина.