Ердоган: Турция повече няма да води двустранни преговори с Гърция

Ердоган: Турция повече няма да води двустранни преговори с Гърция

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви в сряда, че Анкара повече няма да води двустранни преговори с Атина, предава ТАСС.

„Прекратихме споразумението за провеждане на среща на Стратегическия съвет на високо ниво с Гърция. Не се ли учите от историята? Не се опитвайте да танцувате с Турция, иначе ще се изморите и ще останете на пътя. Вече няма да имаме двустранни преговори с тях", допълни още Ердоган.

Ердоган също така заяви, че в Конгреса на САЩ преобладава лобито на кипърските гърци, което се противопоставя на Турция: "Вече ни писна от тях. За съжаление не сме на един път с тази Гърция.“

Постоянният представител на Гърция в ООН Мария Теофили връчи писмо до генералния секретар на ООН на 25 май в отговор на писмо, изпратено от постоянния представител на Турция в ООН на 30 септември 2021 г. Според дипломатически източници в писмото се отхвърлят изцяло всички твърдения на турската страна като юридически, исторически и фактически необосновани. По-специално, целият набор от турски аргументи относно „връзката“ на гръцкия суверенитет над островите в Егейско море с предполагаемо съществуващите задължения за демилитаризиране на тези острови се отхвърля.

На 31 май турският външен министър Мевлют Чавушоглу обвини Гърция в нарушаване на статута на демилитаризацията на островите в Егейско море. Според него „Гърция е нарушила статута на островите, те трябва да бъдат демилитаризирани, в противен случай на дневен ред ще бъде въпросът за собствеността на островите“.

Гръцкият външен министър Никос Дендиас каза през януари, че "Турция е разположила най-голямата десантна сила и най-големият десантен флот в Средиземно море срещу гръцките острови" и в същото време настоява Гърция да демилитаризира своите острови, тоест да се откаже от признатото право на самоотбрана, предвидена в Устава на ООН. Тогава Дендиас подчерта, че Гърция предлага на Турция да спазва нормите на международното право и да се откаже от заплахата от война, която Анкара възнамерява да обяви, ако Гърция разшири териториалните си води в Егейско море от 6 на 12 морски мили.

Още от (Свят)