Ето какво реши Министерски съвет днес, 19 февруари 2025 г.

Съветът за развитие при МС се закрива

Министерският съвет прие Постановление за закриване на Съвета за развитие при Министерския съвет (Съвета за развитие).
Работата на Съвета за развитие от създаването му през 2023 г. показва, че е ангажиран основно с разглеждане и съгласуване на проекти на стратегически документи, отчитане на изпълнението им или напредъка в изпълнението им, както и с одобряване на предложения за разработване на нови стратегически документи.
Разглеждането на стратегическите документи и отчетите/оценките за тяхното изпълнение в рамките на Съвета за развитие предшества внасянето им за приемане от Министерския съвет и с процедурата в рамките на Съвета документите се считат за преминали предварителното съгласуване по реда на Устройствения правилник на Министерския съвет и на неговата администрация (УПМСНА).
Процедурата за съгласуване в Съвета е усложнена и създава допълнителни затруднения, включително бюрократични и организационно-технически.
Структурата и съставът на Съвета за развитие изцяло съвпадат с тези на Министерския съвет, като председател е министър-председателят, заместник председател - заместник министър-председател, определен от министър-председателя и членове - заместник министър-председателите и министрите. Съветът за развитие изцяло дублира Министерския съвет, поради което е лишено от логика и целесъобразност да изпълнява функции на консултативен орган на Министерския съвет. В тази връзка се предлага отмяната на ПМС № 77 от 2023 г.
Процедурата по УПМСНА осигурява достатъчно ефективна координация в процеса на стратегическото планиране, в частност съгласуването на стратегическите документи и е предпоставка за формулирането и провеждането на единна държавна политика в отделните области на държавно управление. Тя включва утвърдени в практиката правила и процедури със задължителен характер за компетентните органи, в чиито правомощия е разработването и изпълнението на стратегически документи.

Одобрено е финансирането на допълнителни разходи по бюджета на Конституционния съд за 2025 г.

Министерският съвет прие Решение за финансиране на Конституционния съд за 2025 г. Средствата се предвиждат по бюджета на Съда в хода на актуализиране на разчетите по проекта на закон за държавния бюджет на Република България за 2025 г.
С приетия акт се осигурява финансиране на разходи за разплащане в размер на 150 000 лв., необходими за възнаграждения на назначените експерти за изпълнение на поставените от Съда задачи на експертизите по конституционно дело №33/2024 г.

Правителството одобри допълнителни средства за участието на България на Световното изложение в Япония

Правителството прие решение за отпускането на допълнителни средства за участието на Република България в Световното изложение ЕКСПО 2025 в гр. Осака, Япония. Същите ще бъдат осигурени в хода на актуализиране на разчетите по проекта на ЗДБРБ за 2025 г.
В тях се включват средствата за наем на павилион, транспорт на оборудване, мостри, експонати и рекламни материали, вкл. мита, такси и застраховки, рекламно-информационни материали, аудио съдържание и визуализация, административни и организационни разходи.
Участието ни в световното изложение ЕКСПО 2025 в Осака ще даде благоприятна възможност за реклама на страната ни, на българските производители и износители, както и на българските научни постижения и продукти с цел реализирането им на международните пазари. Страната ни ще може да представи своите природни и културни .дадености с цел популяризиране имиджа ни на туристическа дестинация. България и българските фирми ще получат възможността да установят бизнес контакти и да обменят опит.
Участието на Република България в световното изложение ЕКСПО 2025 в Япония беше одобрено с Решение № 279 от 5 май 2022 г.

Кабинетът прие решение за предоставяне на минимална помощ на предприятия, предоставящи услуги в приюти за временно настаняване и центрове за закрила

Министерският съвет прие Проект на Решение, относно предоставяне на минимална помощ на предприятия, осъществили и осъществяващи дейности по предоставяне на услуги в приюти за временно настаняване и центрове за закрила и помощ на жертви на трафик на хора.
С Решението се разрешава използването на правните инструменти по Регламент (ЕС) 2023/2831 на КОМИСИЯТА от 13 декември 2023 година относно прилагането на членове 107 и 108 от Договора за функционирането на Европейския съюз към помощта de minimis, OBL от 15.12.2023 г. на Националната комисия за борба с трафика на хора (НКБТХ), второстепенен разпоредител с бюджет по бюджета на Министерския съвет. В качеството си на администратор НКБТХ може да предостави минимална помощ за възстановяване на направени разходи на предприятия, осъществили и осъществяващи дейност по предоставяне на услуги в приюти за временно настаняване и центрове за закрила и помощ на жертви на трафик на хора, като е възложено на заместник министър- председателя и председател на НКБТХ да подпише договори за предоставяне на минимална помощ с предприятията, в период до два месеца след приемане на Решението или до сключване на договор с изпълнители на дейностите, избрани след проведени процедури по Закона за обществените поръчки.
Към настоящия момент към НКБТХ функционират общо 3 приюта в градовете София, Бургас и Варна. Дейностите в тях се обезпечават от бюджета на ЕОКБТХ.
Жертвите на трафик са хора, които не само са преживели огромни лични трагедии, и които се нуждаят от продължителна специализирана грижа, но и част от тях се ползват със статут на специална закрила като участници в досъдебни производства по случаите, касаещи трансграничен трафик.
С приетото решение се гарантира стабилност и сигурност в системата на специализирани услуги за закрила и подкрепа на жертвите на трафик на хора и добрата международна репутация на Република България. 

Действието на временната закрила на разселените лица от Украйна на територията на България се удължава с една година

Правителството прие Решение за изменение на РМС № 144 от 2022 г. за предоставяне на временна закрила на разселени лица от Украйна, с което действието на временната закрила на разселените лица от Украйна на територията на Република България се удължава с една година, считано от 04.03.2025 г., в съответствие с решението на Европейската комисия за удължаване действието на Директивата за временна закрила.
Кабинетът прие също Решение за изменение на РМС № 642 от 2016 г. за утвърждаване на образци на регистрационни карти, които се издават от Държавната агенция за бежанците при Министерския съвет, с което се определя срок за пререгистрация на лицата, разселени от Украйна, с предоставена временна закрила, във връзка с удължаване на срока на временната закрила на територията на Република България до 4 март 2026 г. Процесът по пререгистрация ще продължи до 30.04.2025 г.

Одобрено е финансиране за Министерството на финансите за 2025 г.

Със свое решение правителството одобри финансиране на разходи в размер на 5 661 442 лв. за Министерството на финансите за 2025 г. на основание чл. 3, ал. 3 от Закона за събирането на приходи и извършването на разходи през 2025 г. до приемането на Закона за държавния бюджет на Република България за 2025 г., Закона за бюджета на Държавното обществено осигуряване за 2025 г. и Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2025 г. и по реда на чл. 109, ал. 3 от Закона за публичните финанси, след влизането в сила на Закон за държавния бюджет на Република България за 2025 г.
Тези средства са за финансиране на разходи за развитие на информационните и комуникационните системи в ИТ-инфраструктура в системата на МФ за дейности, възложени и изпълнени от страна на системния интегратор „Информационно обслужване“ АД, за адаптиране на информационните системи за работа с еврото, надграждане на съществуващи информационни системи и осигуряване на лицензи за правото на ползване с включена поддръжка на софтуерни продукти.

Правителството одобри отчет на шестмесечната програма с приоритетните за България теми и досиета по време на Унгарското председателство на Съвета на ЕС

С Решение на Министерския съвет беше приет Отчет на Шестмесечната програма с приоритетните за Република България теми и досиета по време на Унгарското председателство на Съвета на Европейския съюз (юли - декември 2024 г.).
Отчетът предоставя систематизирана информация относно развитието на дебатите по приоритетните теми и досиета, включени в европейския дневен ред и определени като важни за България в Шестмесечната програма с приоритетните за Република България теми и досиета по време на Унгарското председателство на Съвета на Европейския съюз (юли - декември 2024 г.).
В Шестмесечната програма бяха включени 25 законодателни досиета и теми, които бяха приоритетни за страната ни през второто полугодие на 2024 г. по време на Унгарското председателство и по които България се стремеше в максимална степен да защити националния интерес.
Развитието по досиетата и темите беше редовно докладвано на заседанията на Съвета по европейските въпроси.

Правителството одобри позицията на България за Съвет „Общи въпроси“

Министерският съвет одобри позицията на България за участие в заседанието на Съвет „Общи въпроси“ (СОВ), което ще се проведе на 25 февруари 2025 г. в Брюксел.
Съветът ще стартира подготовката на редовното заседание на Европейския съвет на 20 и 21 март 2025 г., като проведе дискусия по проекта на анотиран дневен ред, който се очаква да включва темите Конкурентоспособност, Единен пазар, Енергетика, Търговия, Многогодишна финансова рамка и Миграция.
Европейската комисия ще представи работната си програма за 2025 г., като министрите ще имат възможност да очертаят приоритетните за тях теми.
В рамките на заседанието, Съветът ще обсъди и темата за „Бъдещето на Европа“. 

Министерският съвет прие решение за изплащане на обезщетения по пет решения на ЕСПЧ

Министерският съвет прие решение за изплащане на общо 34 810 лв., представляващи обезщетения в изпълнение на пет решения на Европейския съд по правата на човека срещу България. Те са постановени в периода 05.11.2024 г. - 10.12.2024 г.

Национален фокусен център ще подпомага работата на младежките центрове в страната

Национален фокусен център ще подпомага и координира работата на осемте младежки центрове в страната. За целта Министерският съвет промени правилника за устройството, дейността и организацията на Центъра за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства (ЦОИДУЕМ). Това ще е основното методическо, информационно и обучително звено, координиращо дейностите на младежките центрове в страната, създадени по програми, финансирани от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство, Националния план за възстановяване и устойчивост и други финансови инструменти.
Националният фокусен център ще оказва методическа подкрепа и ще осъществява обучения за развиване на потенциала на служителите в младежките центрове. Планирани са дейности по обмяна на опит, идеи и добри практики между младежките центрове, включително с други организации в областта на младежките дейности в страната и чужбина. Ще се организират и изпълняват изследователски проекти в областта на младежките дейности и ще създават партньорства с бизнеса, образователни институции, органи на местното самоуправление власт и юридически лица с нестопанска цел.
Към настоящия момент функционират 8 младежки центъра в градовете Добрич, Враца, Стара Загора, Пловдив, Габрово, Бургас, Монтана и Перник, като се предвижда да бъдат изградени още 18 по Националния план за възстановяване и устойчивост. 

Одобрена е позицията на България за предстоящото заседание на Съвета на Европейския съюз по земеделие и рибарство

Правителството одобри позицията на Република България за предстоящото заседание на Съвета на Европейския съюз по земеделие и рибарство, което ще се проведе на 24 февруари 2025 г. в гр. Брюксел, Кралство Белгия.
По време на заседанието се очаква министрите да проведат дискусия относно ефекта от прилагане на принципа за проверка на въздействието върху селските райони. Република България счита, че е необходимо преодоляване на фрагментацията в политиката за развитие на селските райони и дефиниране на по-ясни цели. Селските райони имат нужда от повече услуги, по-добро образование, подкрепа за учене през целия живот и събития, които да насърчат социалното и икономическото им развитие.
Европейската комисия ще представи информация за ситуацията на селскостопанските пазари, по-специално вследствие на руската инвазия в Украйна, на базата на която министрите на земеделието на държавите членки на ЕС ще проведат дискусия.

„ОМВ Офшор България“ ГмБХ - Австрия прехвърля 50% от правата си по разрешението за проучване на нефт и газ в площ „Блок 1-21 Хан Аспарух“ на „Нюмед Енерджи Балкан Лимитид“

„ОМВ Офшор България“ ГмБХ - Австрия прехвърля 50% от правата си по разрешението за търсене и проучване на нефт и природен газ в площ „Блок 1-21 Хан Аспарух“. Това е възможно, след като Министерският съвет разреши на днешното си заседание „Нюмед Енерджи Балкан Лимитид“ да придобие дял от 50% от правата и задълженията по разрешението на „ОМВ Офшор България“ ГмБХ - Австрия. След прехвърлянето двете дружества имат равно съотношение на правата и задълженията по предоставеното разрешение за търсене и проучване.
Възможността за прехвърляне на правата и задълженията по предоставено разрешение за търсене и проучване е регламентирана в чл. 25, ал. 1 и ал. 2, т. 2 от Закона за подземните богатства.
„Блок 1-21 Хан Аспарух“ е разположен в изключителната икономическа зона на Република България в дълбоко Черно море. Договорът за проучване на тази територия е в сила от месец септември 2012 г.
С днешното си решение Министерският съвет упълномощи министъра на енергетиката в едномесечен срок да подпише необходимото допълнително споразумение към договора за търсене и проучване на нефт и природен газ в площ „Блок 1-21 Хан Аспарух“. 

Кабинетът одобри промени в Закона за мерките срещу финансиране на тероризма

Министерският съвет на Република България прие Решение за одобряване на проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за мерките срещу финансиране на тероризма.
Законопроектът има за цел повишаване степента на съответствие на превантивното законодателство срещу изпирането на пари и финансирането на тероризма с изискванията на Международните стандарти за борба с изпирането на пари, финансирането на тероризма и на пролиферацията (Препоръките на FATF) от 2012 г.
Предлаганите законодателни промени въвеждат мерки срещу финансирането на оръжия за масово унищожение, с което се отстраняват слабости в превантивното законодателство срещу изпирането на пари и финансирането на тероризма и на пролиферацията, установени в приетия на 18.05.2022 г. Доклад за Република България от Пети оценителен кръг на Комитета на експертите за оценка на мерките срещу изпирането на пари (Комитета MONEYVAL) към Съвета на Европа. 

Най-четени

На живо

Подкаст с Виктор Блъсков: Български "фактчекъри" и глобалисти, работили по схема за цензура