Живеем в нова реалност на взаимосвързани заплахи

Бедствия създадоха инфлационен натиск

Малко събитие може да задейства верига от глобални последици

Необходими са структури, които не само да реагират на единични шокове, а да издържат на комплексни кризи

През последните години светът стана свидетел на драматична промяна в природата на риска. Според един от известните анализи на Moody’s, вече живеем в нова епоха - Ерата на експоненциалния риск (RiskN), където заплахите не са изолирани събития, а взаимосвързани феномени с мултиплициращ ефект. Проблемите не възникват самостоятелно и не се разпространяват линейно. Днес едно малко събитие може да задейства верига от глобални последици, като засегне различни индустрии, държави и социални системи едновременно.

Тази промяна се дължи на няколко големи тенденции - глобализацията, дигитализацията, климатичните промени и фрагментацията на регулаторните среди. Светът е по-свързан от всякога чрез търговия, технологии, финанси и култура, което означава, че всяка уязвимост в една част от системата може бързо да прерасне в многостранна криза. Според Moody’s вече живеем в свят, в който рискът не съществува самостоятелно. Свързаността между държави, икономики и организации е довела до епоха, в която отделните заплахи се захранват и усилват взаимно.

Исторически погледнато, организациите са управлявали риска чрез отделни звена (като силози) - киберрисковете са били управлявани от ИТ отделите, операционните рискове от производствените звена, а финансовите рискове от финансистите. В един сравнително стабилен свят това е било достатъчно. Днес обаче това разделение е неприложимо. Една кибератака може да доведе до срив във веригите за доставки, да предизвика инфлационен натиск и дори да засегне геополитическите отношения. Пример за това е кибератаката срещу основния източник на горива за Източното крайбрежие на САЩ Colonial Pipeline през 2021 г., която започна като проблем в една компания, но бързо доведе до недостиг на горива, транспортни смущения и икономически загуби в множество индустрии.

Ерата на RiskN се проявява и в сложното взаимодействие между климатичните събития и глобалната търговия. Природни бедствия като урагана Иън през 2022 г. нанесоха не само локални щети, но и създадоха продължителен инфлационен натиск върху строителните разходи и застрахователния сектор. В същото време пандемията от COVID-19 и войната в Украйна показаха как локални кризи могат да ескалират в глобални икономически и социални трусове.

В новата епоха организациите трябва да променят начина, по който възприемат и управляват риска. Moody’s посочва, че управлението на експоненциалния риск изисква интеграция на разнообразни набори от данни, използването на прогнозни аналитични инструменти и разрушаването на вътрешните “силози”, които пречат на цялостното разбиране на заплахите. Лидерите трябва да изградят структури, които не само да могат да реагират на единични шокове, а да издържат на комплексни, съставни кризи. Това означава, че трябва да се мисли за риска не като за индивидуално събитие, а като за динамична система от взаимодействащи си заплахи.

Експоненциалният риск е тук, за да остане. Както преминаването от аграрно към индустриално общество или от аналогови към цифрови технологии промени трайно икономическите системи, така и RiskN представлява фундаментална трансформация на глобалната среда. Според Moody’s традиционните методи за управление на риска вече не са достатъчни за постигане на устойчивост.

Изисква се ново мислене, което включва цялостно картографиране на веригите за доставки, интегрирано наблюдение на клиенти и партньори и изграждане на системи за ранно предупреждение.
Лидерите трябва да използват достъпните мощни аналитични средства, големи масиви от данни и усъвършенствани модели, които позволяват да се предсказват комбинирани кризи. Способността да се вижда както детайла, така и голямата картина, е от решаващо значение за изграждането на гъвкави и устойчиви организации. Трябва да се развива култура на бързо реагиране и проактивност, като се създават екипи за управление на поли-кризи, които могат да действат решително в условията на множество едновременни заплахи.

Най-четени