Правят специален пул, който да сключва договорите
КЕВР трябва да даде лиценз
Правителството иска да заобиколи закона и правилата на ЕС като продава евтин ток от АЕЦ “Козлодуй” извън борсата, научи “Труд” от свои източници.
В момента работна група подготвя промени в Закона за енергетиката. Целта е да се даде възможност част от произвежданата от АЕЦ “Козлодуй” електроенергия да бъде продавана извънборсово на специално създаден пул.
За реализиране на схемата може да бъде създаден консорциум по Закона за задълженията и договорите и той да купува евтиния ток извън борсата. За целта консорциумът трябва да получи лиценз за търговия с ток от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Идеята е този пул да казва от какво количество електроенергия има нужда и договорът да се сключва извънборсово.
Тази схема ще наруши правилата за търговия с ток в рамките на Европейския съюз, казаха източниците на “Труд”. Затова в момента юристи обмислят как точно да бъдат променени законите. Възможно е пулът да бъде използван за снабдяване с електроенергия на всички общини в страната.
От правителството вече обявиха, че всички в обществения сектор ще купуват ток от един доставчик, който ще купува електроенергия на централизирани търгове, а договорите ще бъдат дългосрочни. Идеята е целият ток за всички ведомства и институции в обществения сектор да минава през един доставчик. Но дали това няма да е нарушение на правилата за конкуренцията на пазара ще трябва да се произнесе Европейската комисия.
Служебното правителство е направило няколко съмнителни сделки с продажба на ток, разказаха още източниците на “Труд”. При тях правят продукт за продажба на борсата, който представлява базова евтина електроенергия от АЕЦ “Козлодуй” по 10 мегавата за срок от три месеца. Предварително се знае кога ще бъдат предложени тези пакети електроенергия на борсата и кой трябва да ги купи, а сделките само формално се регистрират на борсата. След това търговецът може да продават тази евтина електроенергия на българската индустрия на по-високи цени или дори да я изнася.
Александър Николов дължи ясни отговори на обществото
Принуден съм да информирам министъра на енергетиката Александър Николов за фактите, каквито са, посочва лидерът на АБВ Румен Петков в съобщение, изпратено до медиите. Тази позиция е изпратена по повод обясненията на министъра на енергетиката, защо “Булгаргаз” е продавал газ на борсата.
На 3 февруари (четвъртък) от 9 часа сутринта новото ръководство на “Булгаргаз” управлява компанията, някой го е излъгал, че са влезли в компанията чак в петък, посочва Румен Петков. На 28 януари, петък, по общественодостъпна информация от газов хъб “Балкан”, са продадени под 6000 мегаватчаса газ. Понеже министърът се колебае между мегават и мегаватчаса, това е 570 500 куб. м газ, пише в позицията на Румен Петков. Т. е. излишъците от тогава, до следващия петък, са се увеличили десет пъти.
На 2 февруари са продадени 2000 мегаватчаса. На 3 февруари - встъпването в длъжност на новото ръководство - са продадени 10 хил. мегаватчаса на газов хъб “Балкан”. На 4 февруари - 12 хил. мегаватчаса. На 5 и 6 февруари - по 30 хил. мегаватчаса (минимум чиста печалба 1,8 млн. евро), пише в позицията на Румен Петков. Той поставя следните въпроси:
1. Кой и как определи цената от 150 лева на мегаватчас (за сведение на премиера, за първи път в света цял ден на борсата цената е една и съща - 150 лева на мегават)? И някой трябва да обясни този феномен.
2. Остава впечатлението, че купувачите са определяли цената, а не продавачите. Това също е лесно проверимо и очаквам с нетърпение и надежда да бъда опроверган.
3. Защо не насищаме хранилището в Чирен, а продаваме нашия евтин газ на братята румънци (газът в България е най-евтин в Европа - 55 евро на мегаватчас, в Румъния достига 100 евро на мегаватчас. Кои са милионерите, това знае министърът и новият шеф на “Булгаргаз”).
4. Министърът потвърди, че източват “Чирен”. Защо не промени заявката за съхранение, а позволи източването? Къде е програмата за съхранение при извънредни ситуации, с които ни плашат постоянно, в т. ч. и на първо място министър-председателят?
“Тези въпроси имат своите ясни отговори, но министърът ги дължи на обществото. И ако не ги даде той, ще трябва да ги дадем други хора. Не защото влизаме в сговор с някой, а защото се борим за интереса на българските граждани и българската икономика”, посочва Румен Петков.
“Заплашени сме “Булгаргаз” да сключи договор за доставка на 500 млн. куб. м. втечнен газ на изключително висока цена. И всички действия, които се предприемат през последния месец по енергетиката, ни карат да се плашим, че някой иска да съсипе “Булгаргаз” в този му вид, за сметка на доставка на скъп газ за икономиката. Казвам го сега и ще го повторя, когато една шайка безбъдници тръгнат за “оттатък”, пише в позицията на Румен Петков.
Целта е “Булгаргаз” лека-полека да бъде изтласкан от пазара, заяви пред БНР досегашният изпълнителен директор на дружеството Николай Павлов по повод действията на кабинета. “Какво се цели? Промяна в нормативната уредба, за да може “Булгаргаз” да бъде само обществен доставчик и всички количества най-евтин газ да отиват на регулирания пазар, където са топлофикационни и газоразпределителни дружества. А скъпият газ евентуално да бъде продаван на бизнеса. По този начин ще се даде възможност на тези търговци, които не могат да бъдат конкурентни на “Булгаргаз”, да влязат ударно на пазара и да завладеят пазара. И индустрията ще заплаща цените, които в момента са валидни в Европа, които са 30-40% по-високи от цените на “Булгаргаз”, каза Николай Павлов.