Затварят свободни кокошки заради птичия грип

Министерството на земеделието въвежда по-строги мерки за биосигурност във връзка с усложнената епизоотична обстановка у нас от разпространение на заболяването „Инфлуенца по птиците“.

С промени в Наредбата за животновъдните обекти се въвеждат нови изисквания към фермите

Стопанствата трябва да са на разстояние поне от половин километър

Само през 2024 г. са засегнати 1 млн. птици

Фермерите, които отглеждат кокошки свободно, ще трябва да ги приберат на закрито при епизоотичен риск. Това предвижда проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 44 от 2006 г. за ветеринарномедицинските изисквания към животновъдните обекти, публикуван за обществено обсъждане от Министерството на земеделието и храните. Причината – рязкото увеличение на огнища на „Инфлуенца по птиците“ у нас.

Сред най-важните промени е изискването всички животновъдни обекти, в които се отглеждат до 350 кокошки или 500 бройлера, да бъдат изградени така, че да позволяват прибиране на птиците на закрито при нужда. Освен това, ако има двор за разходка, той трябва да бъде ограден и с възможност за затваряне, без да има хранилки на открито.

Наредбата предвижда и по-големи отстояния между фермите – 500 м между обекти за птици от същия вид и 3000 м от обекти за друг вид. Изключение се допуска само при технологично свързани обекти, като люпилни и ферми.

Само през 2024 г. са регистрирани 18 огнища, засегнали над 1 милион птици. А само за първите два месеца на 2025 г. са обявени още 5 огнища с над 100 000 засегнати птици. В отговор на тази тревожна ситуация, Министерството предлага затягане на биосигурността и въвеждане на нови мерки за защита на животните.

Обособяването на т.нар. „бяла зона“ също става по-стриктно – помещенията трябва да имат вана за дезинфекция на входа, затворени помещения за фуражи, защитни мрежи на прозорците и отделни санитарни зони за персонала. Особено внимание е отделено и на мобилното отглеждане на птици в преместваеми конструкции, което вече попада в регулацията. Такива обекти трябва да отговарят на същите биосигурни стандарти, включително изискване за ограден двор и възможност за изолация при риск.

Промените ще засегнат стотици стопанства в цялата страна, а всички обекти ще имат шест месеца да приведат условията в съответствие с новите изисквания след влизане в сила на наредбата.

Най-четени