Защо най-новите оръжия на Украйна предлагат поглед към бъдещето на войната

Въпреки че се смята, че нито Украйна, нито Русия все още не са постигнали надеждна пълна автономия - етапът, в който роботът е способен сам да избере и атакува някого или нещо - и двете страни се движат бързо към тази цел, като вече разполагат с частично автономни системи, пише The Times.

Бившият финтех работник от Киев току-що се завърна от четиридневно обучение в Лвов, където се научи как да използва дронове, оборудвани с изкуствен интелект.

Дроновете, които Олексий беше обучен да използва миналата седмица, например, не се нуждаят от оператор като него, който да ги управлява ръчно чрез слушалки за наблюдение от първо лице.

Сега, върнал се на позицията на подразделението си край Харков, той демонстрира пред The Times как с помощта на iPad просто трябва да пусне карфица на картата и дронът ще намери пътя дотам, подобно на генерал, който разполага войските си.

Предимството на това е, че липсата на радиовръзка между оператора и машината - обикновено необходима при ръчно пилотиране - означава, че за врага е почти невъзможно да открие и прехване дрона. Технологията също така му позволява да изпрати до 20 дрона наведнъж, които да се съберат на едно и също място.

След като го достигнат, най-вероятно висящи на няколкостотин метра над руски автомобил или землянката, Олексий може да поеме управлението и да пилотира дроновете камикадзе един по един към целта им.

„Сега врагът ще разполага само с очите и ушите си, за да разбере дали се приближава дрон, а тогава вероятно вече ще е твърде късно за него“, казва 31-годишният Олексий, докато седи заобиколен от кутии с новодоставени части за дронове.

Това е особено полезно в случаите, когато целта се движи, намира се в труден терен или е оградена от силни радиоелектронни защитни вълни, които прекъсват видеопотока, който вижда операторът.

Миналият месец тя спаси живота на пехотно подразделение, което се оказа на пътя на 14 руски бронетранспортьора. След като се опитали и не успели да унищожат колоната с помощта на конвенционални безпилотни летателни апарати, именно тези с изкуствен интелект успели да пробият радиоелектронния им щит.

Но не е задължително това да е така винаги, защото надпреварата във въоръжаването с изкуствен интелект, за разлика от някои предишни, е предимно софтуерна, а не хардуерна.

Макар че Русия, със своята превъзходна военно-промишлена производствена линия, може да е в състояние да произвежда повече снаряди, оръдия и хора всеки месец, нейните възможности за ИИ са толкова силни, колкото са силни нейните програмисти. В това отношение двете страни са много по-близо до паритет.

Най-четени