"Знаете ли защо на небето се говори унгарски?": Любимите шеги на Франциск – папата с чувство за хумор

Знаете ли какво ми трябва за коляното? Текила

Папа Франциск, който почина на Светли понеделник на 88-годишна възраст, притежаваше тайната на простия и директен език. Откровеността му го направи популярен дори сред невярващите.

"Когато се моля, понякога и аз заспивам", призна суверенният понтифекс в телевизионно интервю на 31 октомври 2017 г.

През 2022 г. по време на обща аудиенция на площад "Свети Петър" папа Франциск беше попитан от мексикански свещеник за състоянието на коляното му. "Знаете ли какво ми трябва за коляното? Текила", пошегува се той тогава. Папата също хареса тази унгарска шега, съобщава сайтът Aleteia, цитиран от News.ro: "Знаете ли защо се говори унгарски език на небето? Защото отнема цяла вечност, за да го научите!".

"Нека не се взимаме прекалено насериозно"

Папата запази чувството си за хумор въпреки болестта си. "Дори когато страдаше от двустранна пневмония, той никога не спираше да се шегува, да се шегува, казвайки: "Нека не се вземаме твърде насериозно. Знам много добре, че някои хора ме искат мъртъв, но хей, аз съм тук", обясни журналистката Елизабета Пике пред BFMTV през февруари.

"Хуморът беше основен за него", сподели кореспондентът на Ватикана за аржентинския вестник La Nacion. "Той винаги се молеше с молитвата на Свети Тома, да не губи доброто си настроение ... И мисля, че той го предаваше на всички. Папата винаги казваше: "Никога не губете чувството си за хумор".

Папа Франциск, чието истинско име беше Хорхе Берголио, изпитваше истинска склонност към хумора. В автобиографията си "Надежда", публикувана миналия януари, той говори за това как смехът може да го спаси от отчаянието. И как родителите му са го научили да бъде забавен.

"За всичките ми братя възпитанието в радост, в здрава ирония, в шега, беше нещо важно", пише суверенният понтифекс в този текст, в който показва своята самоирония и иронизира своите предшественици и йезуитите.

"Църквата има огромен неофициален репертоар от вицове, в зависимост от ордени, конгрегации и личности... Вицовете за йезуитите и тези на йезуитите формират жанр сами по себе си, сравним само с тези за карабинерите в Италия или за еврейските майки в хумор на идиш", продължава той.

Любим виц от автобиографията "Надежда"

В "Надежда" Франсиск разказва виц за един доста суетен йезуит. Хоспитализиран заради сърдечен проблем, йезуитът попита Бог преди да влезе в операционната: "Господи, дойде ли моят час?" "Не, ще живееш поне още четиридесет години", отговори Бог. Йезуитът отново се изправи на крака и започна серия от операции: трансплантация на коса, лифтинг на лицето, липосукция. Но когато излезе от болницата, беше прегазен от кола и внезапно почина. Йезуитът се събра отново с Бог на небето. Докато той протестираше срещу внезапната си смърт, Бог отговори: "О, извинявай, не те познах!"

За папа Франциск "иронията е лекарство не само за осветяване и просветление на другите, но и за себе си". "Самоиронията е мощен инструмент за преодоляване на изкушението на нарцисизма", настоява той. "Най-добрият съвет, когато се изправите пред огледалото, е винаги да се смеете на себе си. Това ни действа добре".

Среща със световните комедианти

През юни 2024 г., преди срещата на върха на Г-7, той се срещна с комедианти от около 15 държави, като доказателство за апетита на папата към хумора. Сред тях бяха италиански комедианти, както и американците Упи Голдбърг, Джулия Луис-Драйфус, Крис Рок и Джими Фалън, както и французинът Ману Пайе.

"Можем ли да се смеем на Бог?" – попита той, преди да добави: "Разбира се, точно както играем и се шегуваме с хората, които обичаме. Можете да го направите, но без да обиждате религиозните чувства на вярващите".

Той благослови събралите се този ден комедианти: "Вие имате силата да носите спокойствие и усмивки. Вашият талант е ценен дар, защото с усмивката носи мир в сърцата на хората, помага ни да преодоляваме трудностите и да се справяме с ежедневния стрес", обясни им Франциск.

Папа Франциск почина на 88 години. Той е първият върховен понтифекс от Латинска Америка и първият йезуит, избран да оглави католическата църква. През своите повече от 12 години като понтифекс папа Франциск е силен глас за социална справедливост, междурелигиозен диалог и подкрепа за маргинализираните. Международните реакции на смъртта на папа Франциск подчертават уважението и възхищението, на което той се радваше по целия свят.

Планът за погребението на папа Франциск е добре подготвен и изпипан. Той отразява главно желанието на папата за простота, изоставяйки някои вековни папски традиции.

През последните месеци от живота му здравето му се влошава видимо, а последните снимки на папа Франциск показват физически отслабнал лидер, но духовно присъстващ сред вярващите.

Кардинал Хорхе Марио Берголио беше избран да ръководи Католическата църква през март 2013 г., след като папа Бенедикт XVI се оттегли.

Най-четени