Изплащат пенсиите в досегашния им размер

Изплащат пенсиите в досегашния им размер

Отхвърлиха удължаване на нулевата ставка на ДДС за хляба

Крият данъци за над 25 млрд. лв. в рамките на една година

Сивата икономика е 32 на сто

Пенсиите за януари ще бъдат изплатени в размера им за декември. Това заяви министърът на финансите Людмила Петкова по време на заседание на бюджетната комисия към парламента. Коментарът беше направен по повод някои опасения, че без приет бюджет за 2025 г. никъде не е определен размерът на минималната пенсия. Но както “Труд news” вече написа, пенсиите ще бъдат изплатени в досегашния им размер, а изплащането стартира от 7 януари.

Депутатите приеха на първо четене закона за удължаване на бюджета за 2024 г., докато бъде приет бюджет за 2025 г., така че да бъдат събирани налози и да бъдат изплащани пенсии и социални плащания в досегашния им размер. Депутатите решиха да не разглеждат проекта на Министерство на финансите за бюджет за 2025 г., както и предложените от ведомството промени в данъчните закони. Но председателстващият бюджетната комисия Асен Василев призова бюджет да бъде приет в най-скоро време. Ако това не стане и не бъде съставено редовно правителство, приемането на бюджет ще остане за следващия парламент след провеждане на избори през април и вероятно ще влезе в сила чак от 1 септември, обясни той.

Бюджетната комисия отхвърли предложението за намаляване на ДДС за лекарствата на 9%.

Депутатите разгледаха предложението на депутати от БСП-ОЛ за въвеждане на намалена ставка на ДДС за лекарствата от 9% и удължаване с година на нулевата ставка на ДДС за хляба и брашното. Депутатите отхвърлиха предложението за 9% ДДС за лекарствата, като от Министерство на финансите обясниха, че такава промяна ще струва на бюджета 122 млн. лв. Народните представители отхвърлиха и предложението за удължаване на нулевата ставка на ДДС за хляба и брашното.

Преди да е връчен мандатът за съставяне на правителство и преди да е ясно дали ще има правителство не може да се правят данъчни облекчения, коментира Теменужка Петкова от ГЕРБ-СДС.

Междувременно от ДПС-Ново Начало внесоха законодателно предложение нулевата ставка на ДДС за хляба и брашното не просто да бъде удължена с една година, а да стане постоянна мярка. Наред това от ДПС-Ново Начало предлагат да стане постоянно изискването надценката на бял хляб, хляб “Добруджа” и типов хляб, която слагат търговците над цената на производителите, да бъде до 15%. Такова изискване беше въведено временно в Закона за ДДС и изтече в края на 2024 г. Ако предложението не бъде прието, търговците отново ще имат възможност да слагат произволни надценки върху цената на хляба. Вече има информация, че на места хлябът е поскъпнал с повече от 20% след като ставката на ДДС стана 20%.

По време на заседанието на бюджетната комисия министърът на финансите Людмила Петкова представи проекта на бюджет за 2025 г. Сивата икономика в страната е най-голямата сред държавите от ЕС - 32% от брутния вътрешен продукт (БВП), каза министър Петкова. При БВП от 215 млрд. лв. през 2025 г. сивата икономика ще е над 65 млрд. лв. Това означава, че невнесените данъци са 25-26 млрд. лв., пресметна министър Петкова. Затова от Министерство на финансите не предлагат да бъдат увеличени данъчни ставки, а държавата да си събере дължимите данъци и осигуровки. За тази цел се предлага данъчна амнистия. В страната има 10 млрд. лв. декларирани задължения към бюджета. От тях 5 млрд. лв. са събираеми, а всяка година НАП отписва около 2 млрд. лв. задължения по давност, обясни министърът на финансите. Затова е предложено да бъдат опростени лихвите на фирми, които платят стари декларирани задължения. Освен това се предлага да има и данъчна амнистия, ако граждани платят недекларирани досега доходи.