Сегашните мерки срещу Русия също са с много въпросителни. Има дълбоки подозрения, че пак ще останем с пръст в устата
Икономически санкции срещу Италия ни натресе Обществото на народите през 1935 година. Тогава войските на Мусолини нахлуват в Етиопия и световната организация го обявява за агресор. България се присъединява към ембаргото, защото от Женева обещават компенсации. Страната ни обаче беше изпързаляна и не получи нищо за понесените загуби.
Историческият урок не научи нашите политици да внимават с международните санкции. Сегашните мерки срещу Русия също са с много въпросителни по отношение на компенсациите. Има дълбоки подозрения, че пак ще останем с пръст в устата.
В древността Нилска Етиопия се нарича Нубия – област в Североизточна Африка. Езерото Тана дава водите на Сини Нил, който тече през Нубийската пустиня и продължава към Египет. Няколко хилядолетия преди Христа тези земи са обитавани от високо развита цивилизация на така наречените Черни фараони.
По-късно стават римска провинция и затова Италия ги има за бащиния. През 1887–1888 г. италианците се опитват да завладеят тогавашна Абисиния, но колониалната им армия е разбита. Следващият неуспешен опит е направен през 1895–1896 г. При това поражение Апенинският ботуш признава независимостта на Етиопия и дори се задължава да й плати контрибуция, тоест обезщетение.
Бенито Мусолини иска обаче да възкреси величието на Римската империя. "По всичко личи, че подчинението на Абисиния в мислите на Дуче сигурно се явява първа крачка към възраждането славата на древните цезари", пише британският "Морнинг пост" през август 1935 г.
Абисинците излизат с кожени щитове и вехти пушки срещу модерно въоръжена армия.
И ето, че в нощта на 3 октомври стохилядна армия нахлува в Абисиния. На следващия ден в Женева е свикана извънредна сесия на Съвета на ОН. Италия е обвинена в погазване устава на организацията. На 9 октомври започва обсъждане на санкции срещу агресора.
Докато представителите дебатират, италианците дърпат напред. Армията се командва от ген. Емилио де Боно. Срещу модерно въоръжените легиони абисинците излизат с кожени щитове, копия и вехти пушкала. Черната войска разполага с около 500 000 пушки, от които по-нова система са 50 000. На боец се падат едва по 1000 патрона.
Африканската артилерия гърми с 200 стари оръдия, 80 от тях са музейни експонати. Авиаторите летят на 13 търговски аероплана. Колонизаторите напредват с танкове, а въздушен ас сред летците е самият зет на Мусолини граф Галеацо Чано.
На италианците обаче не им е лесно, защото ги дебнат коварни капани. В края на октомври например 15 000 души драпат към оазиса Асла да утолят жаждата си. Войниците намират кладенците засипани със сол.
На 2 ноември ОН решава ембаргото да влезе в сила от 18-и същия месец. Положението на България е много деликатно, защото царица Йоана е щерка на италианския крал Виктор Емануил III. "В разговорите, предхождащи моя брак, Борис и неговите министри бяха ясни в разделянето на личните отношения от политическите", свидетелства съпругата на българския цар. Мусолини обаче използва роднинството и апелира към Борис III да държи сметка за "обичта на тъста и тъщата".
"Съжалявам, но не мога да се съглася да се прави политика, служейки си с чувствата ми към моите тъст и тъща", отвръща монархът. На 15 ноември той подписва указ, с който одобрява "Наредба-закон за прилагане в България на взетите от Обществото на народите финансови и стопански санкции спрямо Италия по повод конфликта й с Етиопия".
Забраняват се всички банкови и други финансови операции между двете държави. Изключение е направено за хуманитарните институции. Забранява се вносът на стоки от Италия и италианските владения, ако не са потеглили най-късно до 17 ноември 1935 г. В сметката не влизат златото и среброто.
Забранява се вносът на стоки с частично италианско участие, освен ако чуждият дял е 25% или повече. Забранява се износът на коне, мулета, магарета, камили и други транспортни добичета. Макар да не се въдят по нашенско, камилите са отбелязани, защото могат да бъдат реекспортирани.
Забранява се износът на каучук, на редица минерали и метали в сурово състояние, сплави и отпадъци. Всички договори и операции, извършени против горните членове, са нищожни, обобщава документът.
Австрия, Унгария и Албания също членуват в ОН, но под различен претекст отказват да приложат санкциите. Швейцария, Люксембург и Чили се ангажират частично. САЩ, Германия, Япония и Бразилия не членуват в ОН. Янките обявяват положение на неутралитет. Декларират, че всеки американски гражданин може да търгува с воюващите страни "на свой риск и отговорност".
Дори румънците са по-хитри от нашите дипломати. Когато Съветът обсъжда въвеждането на нефтено ембарго, власите поставят условие да им бъдат изкупени петролните излишъци. Българските управниците лежат на голите обещания за компенсации, без да оформят исканията юридически. Така загуби започват да дялкат родната икономика.
На нашенските магарета е спестено пътешествие до Африка, но това е най-малката беда. Основният удар поемат десетина предприятия, групирани около Итало-българската търговска банка. Тя е основана през 1919 г. от Банка комерчиале италиана в Милано и кредитира износа и вноса между двете страни.
Ембаргото не помага на героичния абисински народ. До края на 1935 г. в Етиопия са доставени едва 4000 пушки, 15 милиона патрона и 36 оръдия. Оръжието се стоварва на пристанищата в Британска Сомалия и с камиони отива в Харар и Джиджигу. Оттам потегля към фронта, за да замести копията на африканците.
"Ембаргото е грешка, която тласна Мусолини в обятията на Хитлер", анализира ситуацията Борис. Тикнат в икономическа блокада, Дуче ориентира стопанските връзки към Германия. Третият райх се готви за реванш и му трябват съюзници. Всъщност санкциите трасират първата стъпка към създаването на злополучната ос между Рим, Берлин и Токио.
Обществото на народите търпи поражение. На 5 май 1936 г. италианските войски окупират етиопската столица Адис Абеба. На 9 май Абисиния с декрет е присъединена към италианските владения в Африка. Още два месеца ембаргото безпомощно виси във въздуха. Отменено е на 14 юли 1936 г. На този ден Борис и Йоана гостуват на тъста Виктор Емануил. Италианският крал вече е и император на Етиопия.