Карло Акутис е на път да стане първият светец от поколението "милениум"

Роденият в Лондон тийнейджър Карло Акутис е на път да стане първият светец от поколението "милениум" почти 20 години след смъртта му.

Тийнейджърът, чието италианско семейство се мести в Милано месеци след раждането му през 1991 г., посвети краткия си живот на католицизма и почина от левкемия през 2006 г. на 15-годишна възраст.

След като е преминал всички посмъртни изпитания, необходими за светец, той ще бъде канонизиран на 27 април на площад Свети Петър във Ватикана.

Но какво е необходимо, за да станеш светец и как Карло го е постигнал?

Ето всичко, което трябва да знаете.

Какво означава да си светец?

Всички християни са призовани да бъдат светии, но само няколко избрани в историята са били официално признати за такива.

Светецът се определя в католицизма като хора на небето, които са живели героично, водили са добродетелен живот, жертвали са живота си за други или са били мъченици в името на вярата си.

Как се става светец - и как го направи Карло?

Има четири стъпки по пътя към това да станеш светец:

Етап 1 - Слуга на Бога

Постулатор - по същество поддръжник, която се застъпва за кандидата - събира свидетелства и документация и представя случая на Конгрегацията на Ватикана за каузите на светиите.

Този процес обикновено започва най-малко пет години след смъртта на въпросното лице.

Карло беше посветен на църквата през целия си кратък живот, получавайки първо причастие на седемгодишна възраст и редовно посещавайки ежедневната литургия, молейки се на броеницата и участвайки в евхаристийното обожание.

Но именно чрез смесването на вярата си с технологиите Карло имаше най-голямо въздействие. Той неофициално стана известен като „Божия влиятел“, тъй като използва компютърните си умения, за да разпространява католическата вяра.

Младото момче започна да публикува бюлетини за своите местни църкви, като се грижеше за уебсайта на енорията си, а по-късно и за базирана във Ватикана академия.

Той особено се интересуваше от нещо, наречено евхаристийни чудеса - това са събития, смятани за чудеса, които се случват около Евхаристията, което е традиционното име, което християнската църква дава на възстановката на Тайната вечеря.

Това е моментът, в който на вярващите се дава късче хляб и глътка вино, наречено Свето Причастие. Те вярват, че чрез консумацията на хляба и виното Исус Христос влиза в онези, които участват.

Карло започна да регистрира чудеса на уебсайта си, който в крайна сметка стана изключително популярен и оттогава е преведен на много от най-разпространените езици в света.

Етап 2 - Почитаем

Ако е достоен, случаят се изпраща на папата, който подписва указ, потвърждаващ „героичните добродетели“ на кандидата. Личността сега се нарича "почтена".

Карло беше обявен за почитаем през 2018 г., след като църквата призна добродетелния му живот, а тялото му беше отнесено в светилище в Santuario della Spogliazione в Асизи - място, свързано с живота на Свети Франциск.

Етап 3 - Беатификация

Ставаш беатифициран - декларацията от папата, че мъртвият човек е в състояние на блаженство - когато чудо на твое име бъде идентифицирано и официално обявено за чудо от папата.

Римокатолическата църква учи, че само Бог извършва чудеса, но че светциите, за които се смята, че са с Бога на небето, се застъпват за хората, които им се молят.

Обикновено чудесата са необяснимо от медицина изцеление на човек. А папата е склонен да го приеме като такова, когато свидетели „потвърдят“, че някой е бил излекуван след молитва, а лекарите/духовниците заключат, че това няма медицинско обяснение, че е мигновено и трайно.

Ако бъде проверен, кандидатът става „блажен“.

Първото предполагаемо чудо на Карло е изцелението на момче на име Матеус Виана, което е родено през 2009 г. в Бразилия със сериозен вроден дефект, който го кара да не може да задържа храна в стомаха си.

Като малко момче той е бил принуден да живее на витамини и протеинови шейкове, но редовно повръща след хранене и не може да качи килограми.

Матеус, според неговия свещеник, докоснал една от реликвите на Карло в църквата и казал „спри да повръщаш“ – акт, за който се твърди, че го е излекувал.

През февруари 2014 г. семейството му назначило допълнителни изследвания и се оказало, че е напълно излекуван, твърди свещеникът.

През 2019 г. заявеното чудо беше признато от Ватикана и потвърдено от папа Франциск няколко месеца по-късно, проправяйки пътя на Карло да стане беатифициран през 2020 г.

Етап 4 - Светец

Необходимо е второ чудо, за да се достигне до това да станеш светец.

Ако бъде проверен, кандидатът може да бъде канонизиран и обявен за светец. Следва официална церемония по канонизирането във Ватикана.

Второто чудо на Карло беше докладваното изцеление на момиче от Коста Рика, учещо в Италия, което претърпява тежка травма на главата. Майка й казва, че се е молила на гроба на Карло след инцидента, призовавайки неговия дух. Така дъщеря й напълно се възстановила. 

Папа Франциск приписа второто чудо на Карло след среща с ръководителя на отдела за светци във Ватикана, кардинал Марчело Семераро, през май 2024 г.

Светостта е рядкост - но не толкова, колкото беше преди

Не е известно колко точно титли са били раздадени в историята на католическата църква, въпреки че може да се говори за около 10 000.

В продължение на стотици години те са избирани чрез обществено признание, докато папа Йоан XV води първата канонизация през 993 г., превръщайки епископ Улрих от Аугсбург в светец.

Канонизацията обаче е по-често срещана през последните години, като покойният папа Йоан Павел II, който беше папа от 1978 г. до смъртта си през 2005 г., обяви 482 души за светии по време на мандата си - повече от всички негови предшественици.

Този рекорд беше надминат само в първите два месеца от мандата на папа Франциск, тъй като той канонизира повече от 800 мъченици от 15-ти век, така наречените „мъченици на Отранто“, които бяха обезглавени, защото отказаха да приемат исляма.

Оттогава папата е обявил редица други духовници за високопоставени светци, включително неговите предшественици папа Йоан Павел II и Йоан XXIII, двойката Луис и Зели Мартин, които са живели във Франция през 19 век, както и Майка Тереза.

Той ще отиде на площад Свети Петър на 27 април в 9.30 сутринта британско време - във връзка с честването на юбилея на Светата година за тийнейджъри - и ще канонизира първия светец от хилядолетието.

Най-четени