Мъж, който плавал с каяк в Магелановия проток, Патагония, бил погълнат от гърбат кит, който бързо го изплюл.
Инцидентът, който се е случил в събота, 8 февруари, бе заснет с видео и стана истински хит в социалните мрежи.
Пострадалият разказва за неочакваното нападение и признава, че е имал късмет да оцелее след подобно нещо.
Всичко се е случило, когато Дел Симанкас, 49-годишен венецуелски гражданин, е плавал с каяк със сина си Адриан Симанкас, 24-годишен, в залива Ел Агила, в южния сектор на град Пунта Аренас, на 3000 км южно от Сантяго де Чили.
Бащата с камера в ръка заснема как появилия се от дълбините огромен бозайник напада сина му, който бързо изчезва от погледа му.
След няколко секунди младият мъж се появява отново на повърхността без видими наранявания, за да му бъде оказана бърза помощ от баща му.
„Искахме да прекосим с гребло залива Ел Агуалия, времето беше благоприятно за нас и гребяхме здраво, но изведнъж времето се влоши и баща ми подготви камерата“, разказва Адриан Симанкас в интервю за CHV Noticias.
При описанието на удара на кита той изтъква, че спасителната жилетка е била от съществено значение, за да може да изплува.
„Усетих, че нещо ме удари отзад, помислих, че е вълна, но беше прекалено силна и когато се обърнах, усетих, че нещо месесто ме блъска в лицето, беше нещо синьо-бяло и ме връхлетя отгоре. Потопи ме. Помислих си, че съм умрял, че нещо ме е изяло, че ме напада, за да ме погълне, и ми трябваха три секунди, за да изляза от водата“, каза Адриан.
Магелановият проток в чилийска Патагония е една от основните туристически атракции в Пунта Аренас, столицата на Магелановия и Чилийския антарктически регион.
Ледените му води са истинско предизвикателство за моряците или плувците, които се опитват да го прекосят по различни начини.
Въпреки факта, че февруари съответства на лятото в южното полукълбо, температурите в района все още са ниски с максимум 20°, което осигурява твърде малко топлина в среда, завладяна от силни ветрове.
Гърбатият кит е един от най-големите морски видове на планетата. Той обитава всички световни океани и изминава хиляди километри през годината. Средната дължина на мъжките екземпляри е 15 метра, а на женските – 19 метра.
Гърбатите китове тежат между 30 и 40 тона, като максималното тегло е 48 тона. Хранят се основно с планктон, растения и риба.
Гърлото на този вид е малко, така че тяло с размерите на човек трудно може да достигне стомаха му.
Английската океанографка Сузана Бюкан, която от години изследва тези животни, анализира случилото се.
„Този кит вероятно е бил много съсредоточен върху храненето си в Магелановия проток и по невнимание е хванал човек, който си е правил хубава разходка с каяк. И след това го е изплюл, защото, разбира се, китовете не са хищници за хората, те не са агресивни видове. Всъщност те нямат капацитета да погълнат нещо толкова голямо като човек“, обяснява специалистката в публикация в профила си в Инстаграм.
Нападенията на китове директно срещу хора са рядкост по чилийското крайбрежие. Напротив, през последните години се отчита увеличаване на смъртността при китовете. Тези големи бозайници стават жертва на постоянните сблъсъци на товарни кораби.
Una increíble situación se vivió el 8 de febrero en el estrecho de Magallanes, en el extremo sur de Chile.
— Telemundo (@TelemundoUY) February 13, 2025
Adrián Simancas practicaba kayak junto a su padre cuando fue tragado por una ballena jorobada. A los pocos segundos, el animal lo escupió y el joven volvió a la superficie. pic.twitter.com/fHsqp76pac