Проектът за бюджет на Варна за 2025 г. е амбициозен, но разумен и е съобразен с възможностите, с които разполагаме. Това заяви кметът Благомир Коцев, който заедно с екипа си представи основния финансов документ, преди той да бъде подложен на обществено обсъждане на 23 април и внесен в Общинския съвет.
Макрорамката от близо 838,6 млн. лв. е с над 100 млн. лв. по-голяма от миналогодишната, като са предвидени повече средства за всички функции. Най-голям дял традиционно е за образованието - близо 290 млн. лв. Заложени са средства за основни ремонти на редица улици в центъра и важни пътни артерии, сред които е и прекъснатия от свлачище панорамен път за Златни пясъци при Трифон Зарезан. За система за видеонаблюдение са предвидени 2,5 млн. лв., а за озеленяване - 5 млн. лв.
Общината ще разчита на държавната програма за проектите за кръстовище на две нива при Двете кули, което ще отпуши входа и изхода към АМ „Хемус“, за реконструкция на ул. „Вяра“, за обновяване на парк „Младост“ и изграждане на нов „Република“. Планира се и строеж на 7 нови детски площадки в различни зони на града. Всяка от тях ще е с уникален дизайн и направена от естествени материали, каза Коцев.
След като миналата година общината реализира рекордна капиталова програма от 108 млн. лв., обезпечена с теглени от предходната администрация заеми, сега размерът й ще е по-малък, а за съфинансиране на важни проекти е нужно поемането на нов дългосрочен дълг от 23,6 млн. лв. Парите ще се теглят от Фонд „Флаг“, когато възникне необходимост, обясниха зам.-кметът Христо Рафаилов и директорът на финансовата дирекция Кирил Симеонов. Част от средствата са за 14 проекта по Плана за възстановяване и устойчивост, касаещи основни ремонти и пристрояване на учебни заведения, детски ясли и градини, саниране на 31 блока, реконструкция на Спортен комплекс „Локомотив“, на административната сграда на район „Владислав Варненчик“ и за Черноморски младежки център. Със заема ще се съфинансират още защитени пред МОН проекти за образователна инфраструктура, довършването на спортния салон на СУ „Найден Геров“ и новата билетна система, годишните приходи от която ще са 18 млн. лв.
Кметът и екипът му подчертаха, че изпълнението на проектите зависи от решението на Общинския съвет за заема. „Миналата година не поехме нов дълг, но сме постигнали близо 90% събираемост на местните приходи, сега има завишени издръжки, близо 10 млн. лв. допълнителни разходи за безплатния транспорт за ученици, студенти и пенсионери и се налага ползването на кредитен инструмент. Общата дългова експозиция към момента е около 200 млн. лв. Кредитният рейтинг на общината продължава да е равен на този на държавата, което е добър атестат за управлението на публичните финанси. Нямаме и грам съмнение и притеснение по отношение на заемите“, декларира Рафаилов.
Благомир Коцев допълни, че администрацията ще направи нов опит да вкара в съвета проекта за повишаване на редица местни такси и цени на услуги, които не са пипани от 2012 г. Така местните приходи могат да се увеличат с около 7 млн. лв. за тази година. Разчетът им в момента е 250 млн. лв., като след ръста на такса смет за чистота ще се харчат 56 млн. лв. „Цената за сметоизвозване е фиксирана, но ще възлагаме повече дейности по миене и метене“, каза кметът. Той отчете, че в бюджета са включени и половин милион лева за монтаж на подземни контейнери, като поетапно такива ще бъдат поставени на 130 точки в различни части на града. Ще бъдат закупени и 5 камиона за всеки от районите, които по заявка ще извозват стара покъщнина. Скоро варненци ще могат безплатно да депонират едрогабаритни отпадъци и на общинска площадка от 2,5 дка.