Регулаторът допуснал грешка в сметките
За да не се допусне драстично поскъпване на парното и тока от юли, Комисията за енергийно и водно регулиране е била рестриктивна към признатите разходи на топлофикациите за следващия регулаторен период. Това се разбра по време на обществено обсъждане в регулатора на цените на електро и топло енергията от 1 юли.
Целта ни е да има плавно поскъпване, за да може то да бъде приемливо за потребителите, заяви председателят на КЕВР Иван Иванов. Така той отговори на недоволството на топлофикациите, които обявиха, че разходите им са орязани и то най-вече в частта за заплати и осигуровки. Поскъпването на прано и ток е свързано с повишаването на цените на природния газ и въглеродните емисии на европейските и световните борси и върху това регулаторът на може да влияе, посочи Иванов.
“Беше даден пример с “Топлофикация София”, при която 77% от цената се формира от тези два основни ценообразуващи фактора, които трябва да ги приемем такива, каквито са”, допълни той.
Според топлофикациите прогнозата на регулатора за цена на вредните CO2 емисии от 47 евро/т е силно занижена и това ще повлияе негативно върху финансовото им състояние през следващия регулаторен период.
От работната група в КЕВР, изготвила новите цени от 1 юли, признаха, за своя грешка в доклада - не са превалутирали разликата евро-лев при цените на въглеродните квоти, което е довело до ощетяване на всички топлофикационни дружества. Корекцията ще бъде направена, което със сигурност ще доведе и до промяна в ценовите параметри на всяко отделно дружество.
Засега предложението на КЕВР е от 1 юли токът за бита да поскъпне с между 2 и 4 процента за трите енергодружества, като най-голямо е увеличението за абонатите на ЧЕЗ - с 4 на сто.
При цените на парното и топлата вода за София се предвижда най-голямо поскъпване с 14 на сто, за Велико Търново - с 13% а за Пловдив - с 9 на сто. Най-малко ще е увеличението в Сливен - с 2 процента. При всички останали топлофикации промяната ще е между 8 и 11 на сто.