Преговорите в Рияд между Русия и САЩ приключиха след повече от четири часа на дебати. А след като излязоха от залата, някои от руските делегати коментираха как са протекли разговорите.
Ръководителят на руския суверенен фонд Кирил Дмитриев каза пред първи канал на руската държавна телевизия:
„Започна много позитивен, конструктивен диалог. За разлика от администрацията на Байдън, която никога не се опита да чуе позицията на Русия, това беше много ясно усилие да започнем диалог, да разберем позицията на Русия и да обсъдим нещата, за които сме съгласни.“
„Има много неща, по които сме съгласни... опознахме се много по-добре... сега се разбираме много по-добре“, допълни той.
Помощникът на Путин Юрий Ушаков коментира преговорите по руската държавна телевизия: „Не е лошо, не е лошо... трудно е да се каже дали Русия и САЩ се сближават, но това е, което обсъдихме... това беше много сериозно обсъждане на всички въпроси, които искахме да засегнем. Ние се съгласихме да вземем предвид интересите на другия и да развиваме двустранните отношения, тъй като и Москва, и Вашингтон са заинтересовани от това.“
По думите му среща между Доналд Тръмп и Владимир Путин следващата седмица е „малко вероятна“. Ушаков заяви, че делегатите са се съгласили "отделен екип от преговарящи да установи контакт своевременно".
Преговорите започнаха около 10:30 московско време. След около 2,5 часа страните направиха 15-минутна почивка, а час по-късно отидоха на обяд.
Руската страна беше представена на масата за преговори от руския външен министър Сергей Лавров и помощника на руския президент Юрий Ушаков. Освен това руската делегация включваше ръководителя на Руския фонд за преки инвестиции Кирил Дмитриев.
Съединените щати бяха представени на срещата от съветника по националната сигурност на Доналд Тръмп Майк Уолц, държавния секретар Марко Рубио и специалния пратеник на американския лидер за Близкия изток Стивън Виткоф. Срещата се проведе в един от дворците на кралското семейство Дирия в комплекса Албасатин.
Подкаст с Виктор Блъсков: Български "фактчекъри" и глобалисти, работили по схема за цензура