Край на тормоза от КАТ за неплатени глоби (обзор)

Край на тормоза от КАТ за неплатени глоби (обзор)

И Конституционният съд задраска милиционерски закон

Вземането на книжката и спирането на автомобила от движение на длъжници нарушава основни права

Има си ред за събиране на задължения

Пътните полицаи вече нямат право да вземат книжките или да спират от движение автомобилите на шофьори, които не са си платили глобите. Това е резултатът от постановеното вчера единодушно решение на Конституционния съд (КС). С него се обявяват за противоконституционни двете принудителни административни мерки, които катаджиите използват, за да прибират рушвети, или да наказват длъжници като им пречат да пътуват зад граница.

Както писа “Труд”, двата текста от Закона за движение по пътищата действат от различни периоди. Първият - за вземането на книжката, бе приет по време на Тройната коалиция през 2007 г., а вторият - за спирането на колата от движение - през 2017 г. по време на кабинета “Борисов 2”. През лятото на 2020 г. МВР организира проверки за неплатени глоби по граничните пунктове. След множество жалби на граждани, че се нарушава правото им да пътуват в чужбина, омбудсманът Диана Ковачева попита КС дали тези принудителни мерки противоречат на Конституцията. В свои становища и Върховният касационен съд (ВКС), и Върховният административен съд (ВАС) бяха категорични, че тези милиционерщини трябва да бъдат задраскани от закона.

КС смята, че истинската цел на двете мерки на КАТ не е да осигурят безопасност за движение по пътищата, а по-лесното събиране на глобите.

“Обстоятелството, че държавата не може да изпълни задължението си по принудително събиране на наложените глоби, по никакъв начин не може да бъде основание за фактическо санкциониране на гражданите”, пишат съдиите. Те приемат изцяло становищата на ВКС и ВАС, че неиздължаването в срок не е никакво административно нарушение и налагането двете мерки е в противоречие с принципа на правовата държава. С тях “се заобикаля закона и предвидения в него ред за принудително изпълнение на публичните вземания за глоби, като предвижда санкция за неизпълнение на едно парично задължение, чрез която на практика ограничава упражняването на правото на гражданите да се придвижват свободно по територията на страната”, мотивират се съдиите от КС. И сочат, че със спирането от движение на автомобила могат да бъдат нарушено и правото на собственост на съсобственика, който не е извършил никакво нарушение и не дължи глоба.

Омбудсманът Диана Ковачева, специално за “Труд”: МВР на добра воля да върне книжките на хората

“След жалби, с които ме сезираха граждани, пътуващи миналото лято за Гърция на море, стана ясно, че хората бяха спирани, отклонявани и след огромни опашки, трябваше да платят глобите си на гранично-пропускателния пункт. За мен като омбудсман и като юрист е ясно, че подобна мярка е абсолютно недопустима - това е и становището на Конституционния съд, който казва, че правото на свободно движение е ограничено до степен на пълното му отнемане чрез прилагането на принудителни административни мерки за неплатени глоби.” Това каза вчера пред “Труд” омбудсмана Диана Ковачева.

“Аз категорично съм на мнение, че глобите трябва да се плащат, защото те са санкция за неправомерно поведение на пътя, но България е правова държава и с тази мярка конституционните права на гражданите са много тежко засегнати. Подобни отнемания на свидетелството за правоуправление, спиране на автомобила от движение за събиране на глоби на границата - нарушават много голям брой права. На първо място това е правото на свободно придвижване на територията на страната, правото да напуснеш страната, когато решиш, правото на собственост, а също така и правото на защита при връчване на подобни наказателни постановления. Смятам, че МВР би следвало да си даде сметка, че подобна практика е противоконституционна и би следвало на добра воля да върне отнетите книжки на хората”, каза още омбудсман Ковачева.