Къде се намира най-богатото село в света?

Снимка: Туитър

Най-богатото село в света се намира в китайската провинция Дзянсу и някога е било чудо на икономическия просперитет. Въпреки че има приблизително 30 000 жители, Хуаси все още се класифицира като „село“ според китайските норми, пише Newsweek.

Село Хуаси в Китай, класифицирано като такова, въпреки че вече има население като малко градче във всяко кътче на Европа, е красноречив пример за опита на китайските власти да изградят „трети път“, който съчетава социализъм и капитализъм.

Никоя история на града, разположен на 130 км северозападно от Шанхай, не би била пълна, без да се спомене Ву Ренбао, бивш секретар на комитета на комунистическата партия на село Хуаси. 

През 1960 г. У Ренбао ръководи местните селяни в индустриалното развитие.  След реформата и отварянето на Китай Хуаси се възползва от възможността да развие своята промишленост за желязо и стомана, преживявайки бърз растеж.

През 1992 г. Ву приема призива на Дън Сяопин, архитекта на китайските реформи, и взема огромен заем, за да натрупа суровини, залагайки на аванс в техния обменен курс. Той успява и Хуаси направи цяло състояние.

Ву, който е обект на култ в района, след това създаде конгломерат, който да управлява делата на селото, Huaxi Group, листван на фондовата борса в Шенжен, според thinkchina.sg.

Един от синовете му сега ръководи селото и тази империя, присъстваща по-специално в секторите на текстила и логистиката. Освен това лидерските позиции в групата и селото се държат от семейство Ву. 

В началото на този век Huaxi Group имаше над 100 предприятия, включително в секторите на стоманата, цветните метали, тютюна и недвижимите имоти.

До 2004 г. годишният доход на глава от населението на селяните в Хуаси е достигнал около 25 200 долара, близо 42 пъти по-висок от дохода на глава от населението на фермерите в страната и 13 пъти по-висок от дохода на глава от населението на градските жители по това време.

Специфично за социализма, жителите са както акционери, така и служители на конгломерата Huaxi Group. Те са задължени да реинвестират печалбата в нови проекти.

Те живеят в просторни вили в американски стил, които остават собственост на селото.
От тези привилегии се ползват само потомците на коренните жители на селото. Това са само около 2000 души от общото население.

В средата на 2010 г. се казваше, че всяко семейство има поне една къща, две коли и 250 000 долара в банката.

Освен това през 2011 г. селото отбеляза своята 50-та годишнина, като откри огромна 328-метрова кула, построена в средата на полето, символ на престижа на село, издигнато до ранга на модел в цял Китай за своите „милионери“ в юани.

Сградата, която струва над 385 милиона евро по сегашна стойност, включва 5-звезден хотел, кино, огромен аквариум, но също и позлатена статуя на бивол, тежаща един тон.

От 72-ия етаж, където някога се е помещавал въртящ се ресторант със севернокорейски танцьорки, посетителите могат да видят десетки еднакви вили, подредени докъдето стига погледът.

Но успехът на местността и начинът, по който е постигнат, предизвикаха оживени спорове. Критиците на тази истинска социална утопия твърдят, че Хуаси се е превърнал във „феодален свят, управляван от едно семейство“.

Още през 2008 г. започнаха да се появяват синкопи, когато стоманодобивната индустрия Huaxi запада и свръхпроизводството се превърна в нарастващ проблем. 

През 2013 г. имаше съобщения, че тъй като селските предприятия губят пари, селяните (като акционери) са били принудени да отсядат в луксозни петзвездни хотели, за да „стимулират вътрешното търсене“.

През март 2021 г. село Хуаси в китайската провинция Дзянсу – известно някога като „най-богатото село в света“ – беше в центъра на вниманието, макар и противоречиво.

Видео на селяни от село Хуаси, подредени под дъжда, стана вирусно. Оказа се, че те са инвестирали парите си в Huaxi Group, но дивидентите им са паднали от 30% на едва 0,5% и се притесняват от финансови проблеми в групата. 

Те искаха да намалят загубите си и да се оттеглят, което доведе до бягство от Huaxi Group, със стотици хора на опашка, за да възстановят главницата си.

На следващия ден говорител на селския комитет на ККП потвърди точността на видеозаписа, но каза, че се дължи главно на оттеглянето на зрели инвестиции и че е нормално инвеститорите да теглят пари в началото и в края на годината.

Говорителят добави, че селото има достатъчно средства, за да могат хората да съберат парите. Въпреки това през последните пет години градът е натрупал дългове от над 5 милиарда долара.

Въпреки че е загубил предишната си аура, експериментът Хуаси остава "любимо дете" на китайските власти, въпреки че неговите "неравности" са много по-видими външно.

„Зад утопията на моделното комунистическо село Хуаси всъщност представлява в малък мащаб това, което е режимът на ККП в Китай с неговия клиентелизъм, неравенства и „социална йерархия“, обясни Лари Онг от базираната в САЩ фирма за анализи SinoInsider.

Той също така вярва, че жителите на Хуаси са "на практика затворници. И това е така, защото, ако решат да напуснат, те губят дома си, трябва да се откажат от дяловете си и да върнат данъци на общността, подчерта Онг, сравнявайки това със "смъртна присъда".

Най-четени