На сцената излизат артисти от България, Италия и Гърция
Спектакълът разказва за миналото чрез вокали, танци, театър и гайди
Програмата на фестивала обединява театъра, музиката, историята, философията
Танцов ритуал на древността, който преплита няколко различни ритуала, свързващи смъртния човек с безсмъртните богове
Първият международен фестивал за античен театър Ex Machina ще се проведе между 3 и 5 април на Античния театър в Пловдив. На 3 и 4 април от 14:00 до 21:00 часа ще се изиграят осем представления от България, Италия и Гърция.
“Програмата на фестивала обединява театъра, музиката, историята, философията, но най-вече темите, емоциите и мислите, които свързват големите идеи с ежедневното ни живеене и светоглед от една страна, а от друга страна връзката между ежедневните преживявания на човека преди много векове и днешното житейско протичане, което не е чак толкова различно,“ споделя основателят и продуцент на фестивала Радослав Илиев.
Първият ден на фестивала 3 април започва с откъсът “Сблъсък” от комедията на Аристофан - “Облаци” на ученици от Националната гимназия за сценични и екранни изкуства - Пловдив. След тях гостуващи млади артисти от Катания ще разкажат мита за забранената кутия на Пандора чрез танц и мимика, а Ера Балет ще ни пренесе в “Магията на траките” като тръгне от мита за Орфей, премине през историята на римската провинция Тракия и стигне до българските народни традиции. Спектакълът разказва за миналото чрез вокали, танци, театър и гайди.
Вечерното представление е емблематичният моноспектакъл на Леонид Йовчев под режисурата на Ани Васева - “Метаморфози” по Овидий, което повдига въпроси за чудото, пътя на промяната и способността на материята да се трансформира.
Вторият ден на фестивала 4 април започва с две гостуващи гръцки постановки, първата от които е популярната древногръцка трагедия “Антигона”, която изследва темите за вярност, власт, морал и конфликта между човешките и божествените закони. Втората е “Анамнезис” - Танцов ритуал на древността, който преплита няколко различни ритуала, свързващи смъртния човек с безсмъртните богове.
Преди церемонията на фестивала, специално място в програмата е отредено за спектакъла на Античен театър “Огнян Радев” - комедията “Облаците”, която поставя въпросите за справедливостта, доброто и красивото.
Последното представление в рамките на фестивала е българо-италианския спектакъл “Орфей и Евридика”, който съчетава драма и балет по музика на Стравински и текстове на Овидий, Есхил, Калвино, Павезе, Буфалино, Ива Вазов, Христо Фотев, Георги Караславов и Иван Симеонов. Разкъсани във вечната битка между любовта и загубата, Орфей и Евридика са не просто влюбени, разделени от съдбата, а фрагменти от една и съща душа, разкъсвана между желание и страх, между действие и спомен.
Третият ден на фестивала 5 април ще завърши в Епископската базилика на Филипопол с церемонията по награждаване на театралните трупи, след която експерти като Яна Иванова, Галина Нифору, доц. Нина Найденова и доц. Костадин Кисьов ще разкажат повече за връзката между Античността и медиите, виното, оперното изкуство. Кулминацията на фестивала и последното негово събитие е кръглата маса, в която актьорът Самуел Финци, режисьорите Явор Гърдев и Ани Васева, драматурзите Георги Тенев и Александър Секулов, композиторът Христо Намлиев и доц. Николай Гочев ще обсъдят въпросите, заложени в концепцията на фестивала - каква е ролята на машината в човешкия живот, какво ражда тя - чудо или измама, какво придобиваме и какво губим във все по-технологичния ни начин на живот.
Всички събития са с вход свободен. Организатор на фестивала Ex Machina е Античен театър “Огнян Радев”, участниците са от България, Италия и Гърция. Фестивалът се осъществява с подкрепата на Национален фонд “Култура” и в партньорство с община Пловдив, международната мрежа за антични театри Аменанос Ностос, посолствата на Италия и Гърция в България, ОИ “Старинен Пловдив” и редица други частни и неправителствени организации.