Гърция има ЕС на своя страна по отношение на Либия
Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис повтори, че страната никога няма да приеме идеята за „сиви зони“ в Егейско море, в отговор на въпрос относно претенциите на Турция и това, което Атина осъжда като ревизионистка политика на последната по отношение на морските граници и разграничения, и дори суверенитета в Егейско море, съобщава To Vima.
Мицотакис говори по време на широкомащабно телевизионно интервю, което беше записано на видео и в праймтайма на новините на Skai TV.
Запитан първо за ревизионистката и иредентистка доктрина на правителството на Ердоган за „ Синя родина “ – която очевидно сега е вградена в догмата за „дълбоката държава“ на Турция, Мицотакис заяви:
„Истината е, че наративът „Синя родина“ с течение на времето се популяризира все по-интензивно. Също толкова вярно е обаче, че Гърция реагира на този наратив по различни начини, с различни мерки и инициативи. Винаги очаквам с нетърпение спокойни води и мирни отношения с Турция и вярвам, че чрез диалог и добра воля можем поне да избегнем екстремното напрежение, което ни измъчваше както в Еврос , така и през лятото на 2020 г.“, каза той, визирайки първоначално кризата по гръцко-турската сухопътна граница, при която Анкара заяви, че ще спре да пречи на граждани на трети страни да се опитват незаконно да влязат в Гърция. Второто споменаване през 2020 г. беше за кратък конфликт в част от Източното Средиземноморие, предизвикан от опита на Турция да провежда проучвателни дейности във води, които Атина счита за част от бъдещата си изключителна икономическа зона.”
Последното „затруднение“ в отношенията дойде този месец с раздразнението на Анкара от обявяването на морски парк в южната част на Егейско море от Атина – декларация, която беше обявена строго в гръцките териториални води от шест морски мили.
„Екологични инициативи, като например морските паркове, трябва да бъдат възприети от всички страни, защото в крайна сметка морската среда е споделена. Ние не обсъждаме въпроси, свързани със суверенитета, с Турция“, подчерта Мицотакис. „Тези морски паркове се простират в нашите териториални води. Нашите териториални води са определени от егейските острови, които принадлежат на Гърция, и няма проблем Турция да оспорва гръцките острови. Гърция никога няма да приеме каквато и да е теория за сивите зони и няма да позволи на Турция да диктува какво ще правим или какво не в районите под гръцки суверенитет.“
Той добави, че е необходимо единодушие, за да се присъедини Турция към програмата SAFE на ЕС, която има за цел да укрепи европейската отбранителна индустрия чрез съвместни обществени поръчки и финансиране.
„Докато официална Турция настоява за casus belli срещу Гърция и повдига въпроси за сивите зони в Егейско море, тази страна няма да се присъедини към програмата. Гърция няма да го позволи.“
Мицотакис беше попитан за наскоро обтегнатите отношения с все още разпокъсаната и нестабилна северноафриканска страна Либия, в светлината на спорния меморандум за разбирателство между Турция и Либия от 2019 г. за уж разграничаване на изключителните икономически зони между тях – по същество чрез „заличаване“ на цялата гръцка островна територия в процеса.
„Меморандумът между Турция и Либия е едновременно незаконен и неразумен и не генерира никакви права, фактът, че той не генерира никакви права, е ясно демонстриран от решението на Chevron да започне диалог с нас. Гърция има ЕС на своя страна по отношение на Либия, има стратегически отношения с Египет, Саудитска Арабия и ОАЕ, а Либия трябва да избере дали иска да застане на страната на непосредствения си съсед или иска да бъде инструмент на Турция.“
Мицотакис подчерта, че проектът за подводен електропреносен кабел между Гърция и Кипър ще продължи и ще бъде завършен в подходящ момент.
„Разходите трябва да бъдат разпределени справедливо. Турция трябва да разбере, че не може да търси по-тесни връзки с Европа, докато се опитва да блокира европейски проекти“, каза той, първоначално визирайки известните опасения на Никозия относно споделянето на разходите за амбициозното начинание.