На масата на съседа: Какво е „сахур“ и „ифтар“?
Днес е първият ден от третия благодатен месец в мюсюлманския календар. В рубриката „На масата на съседа“ сме говорили за „трите благодатни месеца – Реджеп, Шабан и Рамазан“.
През месец Рамазан мюсюлманите говеят, постят от зазоряване до залез слънце.
За постите в Корана - свещената книга на мюсюлманите се казва:
„О, вярващи, предписано ви е говеенето, както бе предписано и за онези преди вас…“
Тази година месец Рамазан приключва на 1 май, а на 2 май започва Рамазан байрам, който продължава 3 дни.
През месец Рамазан мюсюлманите започват говеенето със сахур. Думата, произлиза от арабското „сахар или сехер“, което означава „времето преди зазоряване“.
В някои села, където преобладава турско мюсюлманско население, все още се пази традицията по време на сахур през улиците да минава „давулджия“, т.е. човек, който „удря битов тъпан, давул“ и така събужда хората за сахур.
По време на сахур, мюсюлманите се хранят, подготвят се за говеенето. А когато приключи времето за сахур, от зазоряване до залез слънце не ядат и не пият нищо.
А разговяването или приключването на „оруч“ - говеенето през деня, се нарича „ифтар“.
Ифтарът се извършва по време на залез слънце. Предава се, че пратеникът Мухаммед е разговявал с фурми, затова и днес някои от мюсюлманите се стараят да разговяват с фурми, т.е. първото нещо, което хапват след поста е фурма. Но това не е строго задължително, т.е. ако човек не разполага с фурми, може да приключи поста си и с друга храна, разбира се.
И понеже през месец Рамазан благодатта и милостта на Аллах е по-изобилно от всякога, през този период сред мюсюлманите се засилват и актовете на благотворителност.
Често се организират вечери ифтар за бедните, за сплотяване на близки, приятели и цялото общество, организират се благотворителни кампании, дава се милостиня на нуждаещи се хора.
За мюсюлманите този месец е един от най-благодатните и радостните периоди на годината.
Автор: Юзлем Тефикова