Античният театър в Пловдив е с един век по-стар и е построен през 90-те години на 1-ви век след Христа, а не както смятаха историците досега, че това е станало по времето на римския император Марк Улпий Траян през втори век.
Това стана ясно при археологическите проучвания в подземната галерия на Античния театър. Там е намерен надпис на древногръцки език от 90-те години след Христа, който е преведен от преподавателя в Софийски университет "Свети Климент Охридски" Николай Шаранков, съобщиха кметът на Пловдив Иван Тотев и археоложката Мая Мартинова, ръководител на разкопките.
Това е най-ранният надпис, даващ информация за Филипопол, градските институции, създаването на Общото събрание на провинция Тракия и водещата роля, която градът получава по времето на император Домециан.
Надписът е почетен и част от статуята на най-видния гражданин на Филипопол от 90-те години на 1-ви век Тит Флавий Котис, наследник на тракийските царе, заемащ най-важните длъжности в един римски град и първожрец на императорския култ.
По думите на Николай Шаранков надписът е важен документ за водещата роля на Филипопол - център на новосъздадения през 46 година след Христа Съюз на градовете в Тракия, получил званието метрополия. Античният театър е построен от първожреца на провинция Тракия, вероятно със собствени средства в съответствие с традициите на Античността. Дословно надписът гласи: "На човека, който е от своите предци първенец в Провинцията, трикратен първожрец на Провинция Тракия и градовете в нея, юридически представител на Метрополията и отговорник за строителните работи, който по време на мандата си като първи архонт построи с великолепни сгради родината си. Тит Флавий Котис, син на Рескупурис от Трибата Квирина", уточни Николай Шаранков.
Новоразчетеният надпис променя представата за Филипопол и времето на създаването на театъра, като го датира с около 30 г. по-рано. Тит Флавий Котис е управлявал Филипопол по времето на император Домициан (81-96 г. след Христа), а досега се знаеше, че Античният театър в Пловдив е построен в периада между 116 и 118 година по времето на император Марк Улпий Траян (98-117 г).
Надписът е уникален и ще бъде експониран на място под сцената, след като експертна комисия от Министерството на културата даде санкция за предложението на археолозите, заяви ръководителят на разкопките Мая Мартинова. "Пловдив никога не е бил превземан от Римската империя, а е бил приятел на Рим, приет от империята като особено значим и само 30-40 г. след идването й по тези земи е обявен за "майка на градовете", допълни кметът Иван Тотев. Той обеща, че до началото на новия сезон през 2017 г. ще се сменена настилката на сцената на Античния театър.