Тази вечер мюсюлманите в България отбелязват нощта „Мевлид кандил“.
Думата мевлид означава „раждане“ и е свързана с раждането на пратеника Мухаммед. А „кандил“ в превод означава „лампа, светило“, което ще рече, че нощта е свята и благословена.
Думите „мевлид“ и „шербет“ са свързани с религиозния, културния живот и календарната обредност на местните мюсюлмани.
Според мюсюлманския календар на 12-тия ден на месец Ребиуллеввел точно преди 1450 години през 571 година в гр. Мека е роден пратеника Мухаммед. Тази година този ден се отбелязва на 17 октомрви.
През тази нощ мюсюлманите традиционно се събират в джамиите или по домовете, където се организира празнична програма в чест на святата нощ, когато е роден пратеника на Аллах.
Четат се стихове от Корана, разказват се събития от живота на Пратеника Мухаммед. Четат се откъси от поемата „Mevlid-i şerif” (Светлото раждане). Авторът на този текст Сюлейман Челеби (живял в пределите на днешна Турция в периода 1351-1422 г.) е написал творбата като свидетелство за привързаността си към пратеника. Поемата на Сюлейман Челеби е най-разпространеният текст, написана по тази тема.
Тук е мястото, където да трябва да се отбележи, че мевлид от една страна е име на творба, а от друга страна означава и самото мероприятие, в което се чете „Мевлид“. Мевлид може да се организира по най-различни поводи. Примерно някои организират мевлид в признак на благодарност затова, че им се родило дете, други го правят с намерение да се помолят за починалите си близки т.н. Поводите са различни.
Също така събирането за мевлид обикновено е и едно място за социализация на местните хора. Тук те се молят заедно, срещат се, черпят се, децата играят на двора, майките и бабите помежду си споделят за житейските радости и неволи, получава се една ествествена среда на подкрепа и споделяне.
Традиционно след молитвите и беседите се поднася питие, което се нарича шербет. В България най-разпространеният шербет е този, който се прави от карамфил.
Именно на карамфил ухаят и моите спомени от детството, когато с майка ми сме ходили на мевлид.
Спомням си още, че възрастните баби от селото насядаха около една маса, вадеха от торбите си книгите с молитвите и почваха да четат.
А децата с нетърпение очаквахме края на молитвите, когато се поднасяше шербет и сладко.
Как се приготвя шербет?
Продукти:
3 литра вода
20 зърна карамфил
1 килограм захар
Приготвяне:
Слагаме в една голяма тенджера 2, 5 литра вода, сипваме и захарта. След като водата започне да ври, сваляме тенджерата от котлона. След това завиваме карамфила в една кърпа или специална торба, слагаме го в съд с половин литър вода, оставяме да заври 20 минути.
След това сипваме получената смес в голямата тенджера.
Питието е готово за сервиране. Може да се консумира както като гореща, така и като студена напитка.