На официална церемония в Брюксел бяха подписани документите, които официализираха влизането на България в еврозоната.
"Днешният ден е исторически за България - постигна историческа цел - членството в еврозоната. Този успех е резултат от дългогодишната работа на страната ни. Преди 5 г. тогавашният премиер Бойко Борисов и финансовият министър Владислав Горанов направиха възможното България да влезе в чакалнята на еврозоната. Без тази стъпка днешното приемане на България би било невъзможно", каза веднага след церемонията министърът на финансите Теменужка Петкова.
"Членството ни в еврозоната е предпоставка за икономическа и финансова стабилност, за по-добър стандарт на гражданите. Членството на България в еврозоната означава повече инвестиции, и по-голям икономически растеж", допълни Петкова.
"Искам да благодаря специално на моите колеги от Министерство на финансите, на българското правителство, на Българската народна банка за невероятните усилия, които бяха положени за да стигнем до днешния исторически за страната ни ден. Благодаря още веднъж от сърце. България, както винаги досега, ще бъде стожер по отношение на фискалната дисциплина. Искам да ви уверя в това, че ще направим всичко възможно, за да оправдаем доверието и подкрепата. Благодаря още веднъж", каза още финансовият министър.
След като Европейският парламент ни даде зелена светлина, европейските финансови министри също подкрепиха членството ни в еврозоната. И трите законодателни акта са били единодушно приети от тях, което означава, че България вече е член на еврозоната.
Тези законодателни актове ще бъдат публикувани и в официални вестник на ЕС през следващите дни.
С това завършва процесът, чрез който България става 21-вият член на еврозоната и да се възползва от общата валута на ЕС - еврото, от следващата година.
“От днес България заема мястото си като 21-ви член на еврозоната. Това бележи кулминацията на задълбочен процес към присъединяването на България, включващ строг анализ и интензивна подготовка. Сърдечно поздравявам България и българския народ за това огромно постижение”, заяви Стефани Лосе, министър на икономиката на Дания.
Един от трите правни акта определя обменния курс между еврото и българския лев на 1,95583 лева за 1 евро. Това съответства на текущия централен курс на лева във валутния механизъм - ERM 2).